Stworzył nierzeczywistość

Rewelacyjne prace Mikhaila Batraka pozbawiają tchu już przy pierwszym spojrzeniu. Są misternie wykonane, są pełne humoru i przede wszystkim — są pełne ukrytych znaczeń. Autor nazywa je „zaprzeczeniem konwencjonalnej rzeczywistości” i trudno tutaj o lepsze określenie. To nie są przypadkowo zestawione kolorowe kolaże, stworzone by rozbawić widza. To filozoficzne koncepcje, zawarte w skomplikowanej, wizualnej formie, której celem jest metaforyczna odpowiedź na najważniejsze pytanie — jaki jest sens ludzkiej obecności na tej wspaniałej planecie.
[Foto: Mikhail Batrak źródło: portfolio]

MIKHAIL BATRAK
MIKHAIL BATRAK
MIKHAIL BATRAK
MIKHAIL BATRAK
MIKHAIL BATRAK
MIKHAIL BATRAK
MIKHAIL BATRAK
MIKHAIL BATRAK
previous arrow
next arrow

Urodziłem się w 1984 roku w Chersoniu — prowincjonalnym miasteczku na południu Ukrainy. To był czas, kiedy era Związku Radzieckiego i jego wartości zbliżała się już do końca. Ludzie z mojego najbliższego otoczenia uważają, że dokonałem szczęśliwego wyboru, rozpoczynając karierę jako oficer marynarki handlowej, dzięki czemu zdobyłem szacunek i stałem się finansowo samowystarczalny. Ale w pewnym momencie zacząłem czuć, że czegoś mi w życiu brakuje. Więcej podróżowałem. Zobaczyłem nowe kraje i miasta, ale dawne uczucie niedosyty pozostało. W poszukiwaniu odpowiedzi na pytania o własne „ja” — zwróciłem się do fotografii. Od 2009 roku zacząłem zgłębiać wiedzę z zakresu fotografii i edycji obrazu. Rok 2011 — to moje pierwsze przyzwoicie wyprodukowane kolaże zdjęciowe.

Negacja konwencjonalnej rzeczywistości i medytacja, pozwoliły mi zjednoczyć z pozoru przeciwstawne koncepcje i pomysły w mojej twórczej przestrzeni.

Myślę, że moje doświadczenie fotograficzne uosabia syntezę myśli i estetyki — fuzji surrealizmu i buddyzmu zen, logiki i wrażliwości, europejskiej racjonalności i duchowego pierwiastka cywilizacji Wschodu. Moje fotografie posiadają dużo powietrza i morza, grę kolorów i linii, refleksję i przemianę. I co najważniejsze – to duchowe poszukiwania siebie i pełni istnienia. Staram się obrazować absolutną wolność. Tworzę metamorfozy zoologiczne, portrety i pejzaże. To jest jak narzędzie do nagrywania chwili istnienia. Z tego punktu widzenia, każdy fragment mojej pracy to opowieść o poszukiwaniu wolności i odpowiedzi na podstawowe pytania. Odpowiedzi i drogi, które pojawiają się w głowie, po przekroczeniu granic nałożonych przez główny nurt społeczeństwa i szarej ludzkiej egzystencji. — Mikhail Batrak

Mikhail Batrak urodził się 22 lutego 1984 roku w Chersoniu na Ukrainie. Absolwent Wyższej Szkoły Morskiej w 2003 roku, karierę na morzu rozpoczął w tym samym roku. Studia kontynuował na Akademii Morskiej w Kijowie. W 2008 roku, jako drugi oficer na kontenerowcu, zainteresował się fotografią artystyczną, na początku jako hobby. Zaczął od fotografowania krajobrazów. W 2012 roku, zainspirowany przez współczesnych artystów cyfrowych i pamiętając swoją pasję do surrealizmu, zaczął tworzyć surrealistyczne manipulacje fotograficzne. Od tego czasu, stara się łączyć swoją karierę oficera marynarki i fotografa.
Więcej: Portfolio

Jedna odpowiedź do “Stworzył nierzeczywistość”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Emoralni*