Patetyczny dramat sceniczny

WIKTOR GOŁUSZKO Hieros Gamos czyli Święte Gody — fragment dramatu

Hieros Gamos czyli Święte Gody, fragment odsłony 6

OSOBY
(występujące w tym fragmencie)

MĘCZYSŁAW MIĘSODUCH – wieszcz, rapsod, bard. Charyzmatyczny, pełen natchnienia, ognia, bohaterstwa, dążenia, żarliwości. Długi, aksamitny płaszcz koloru indygo, pokryty złotymi gwiazdkami; na plecach wyhaftowana złota lira. Pełen czci dla swego Nauczyciela.

JOANNA D’ARC (w tym fragmencie tylko głos)

SANITARIUSZE – dwóch sanitariuszy ubranych w długie, zielone fartuchy do kostek i czepki.

ZESPÓŁ MUZYCZNY
Fortepian, kontrabas, wiolonczela, skrzypce. Ubrani w brokatowe, uwspółcześnione królewskie szaty, kreacje najwyższego lotu.

MASA KRYTYCZNA
Ubrani w czapeczki i pasiaki, tak jak więźniowie obozów koncentracyjnych, lecz te paski na ich ubiorach są w istocie kodem kreskowym. Ten detal nie może pozostawiać wątpliwości dla widza. W scenach, w których to możliwe niosą razem duży transparent: Jesteśmy 99%.

LUDZIE BEZDOMNI
Przyodziani w odpowiadające ich byłym zawodom czy funkcjom społecznym ubrania, nieco sfatygowane.

OGNISTY PTAK – Indianka. Pełna szlachetności i godności w postawie, ubrana jak na obrazach Night Messenger czy Keepers of the sky Charlesa Frizzella.

PRIMUM NON NOCERE – lekarka. Wystający z kieszeni kitla, zwinięty stetoskop.

GIORDANO BENVENUTO – naukowiec-mistyk, specjalista od wolnej energii. Syntetyzuje wiele dziedzin: fizyka, filozofia, alchemia, biologia, archeologia, historia, astrologia i inne.

PINA TUBO* – zakonnica (pseudonim klasztorny znanej śpiewaczki kabaretowej Tiny Pubo). Ogromny kornet na głowie. Ubrana u góry jak siostra zakonna, od pasa w dół zaś, jak dziewczyna z kabaretu: stringi, kabaretki i szpilki.

KRAK A TAU** – ksiądz (miano kościelne, jakim się posługuje od chwili przyjęcia święceń kapłańskich były hodowca byków: Track a Cow). Sutanna, intensywnie czerwone buty. Na plecach napis: KSIĄDZ  (tak jak u policjantów).

MILAGRO A JAR*** – proaktywna prostytutka (w jej żyłach płynie królewska krew, jej przodkiem był nie kto inny, tylko sam Raja Mila Gor). Dojrzała kobieta przy kości, ucharakteryzowana, jak dziewczyny z ulicy St. Denis, przerysowany makijaż.

ZMYSŁAW DE BEAUREGARD – terapeuta holistyczny, gej. Wysoki, przystojny, ubrany i ostrzyżony trendy, markowe okulary, kilkudniowy zarost.

NIP PESELKOPF – wojskowy. Mundur, bez czapki.

PAŹDZIORY OTRĘBA BYTOWICZ – żelazny kacerz, dysydent oficjalnej wersji rzeczywistości. Nieprzewidywalny, może głupi, może szalony, może świadomie szalony – nie wiadomo. Powiada o sobie, że posiada dyplom z Oświecenia, że obronił doktorat z nicości i że jest ograniczony jak prędkość światła. Ubiór – z tyłu spodnie i bluza w kolorowe romby, jak u arlekina; z przodu – jasne tło tkaniny pokrywają złociste pięcioramienne gwiazdy wielkości dłoni. Na głowie – kukla (błazeńska czapka z dzwoneczkami).

MONTESKIUSZ (w tym fragmencie tylko głos)

….
(*) Pinatubo – czynny wulkan na Filipinach. Erupcja w 1991 roku spowodowała śmierć około 800 osób.
Pubo zaś jest przedrostkiem wywodzącym się z łacińskiego słowa pubis – okolica łonowa.
(**) Krakatau – wyspa znajdująca się w Indonezji; aktywny wulkan. W 1883 roku miała miejsce jedna z największych erupcji wulkanu (i katastrof żywiołowych w ogóle) w dziejach ludzkości. W wyniku erupcji zginęło około 40 000 ludzi.
Tau – grecka litera, której forma przypomina krzyż. Krak a Tau można odczytać jako Krak od Krzyża lub też Krak z Krzyża (taką dawniej pisownią się posługiwano, by określić miejsce pochodzenia danej osoby  przykładem: Tomasz a Kempis = Tomasz z Kempis).
Track a Cow (ang.) – ścigać, osaczyć krowę.
(***) Milagro (hiszp.) – cud; a jar (ang.) – słój, dzban. La jarre (fr.) – gliniany dzban; ajar pisane razem (ang.) – rozchylony, półrozwarty. Z kolei w języku polskim jar (z tureckiego – przepaść, rozpadlina) oznacza dolinę i może przywodzić na myśl wyżłobiony w Ziemi kielich – symbol kobiecości.  W staropolskim słowem jar określano też wiosnę. Tak więc Milagro a Jar można odczytać jako: Cud z Jaru, Cud Kobiecości ale też: Rozchylony Wiosenny Cud. Skądinąd JAR czytane na wspak daje: RAJ.

„Aby rozwiązać definitywnie kwestię socjalną, zaproponowali, by podzielić ludzkość na dwie nierówne części. Jedna dziesiąta otrzyma absolutną wolność i nieograniczoną władzę nad dziewięcioma dziesiątymi, którzy będą musieli utracić swą osobowość i stać się w pewnym sensie trzodą”.
Fiodor Dostojewski, Biesy

„W republikach polityką dawną i wypróbowaną jest pozwalanie narodowi na to, by przysnął w świętowaniach, w spektaklach, w luksusie, w przepychu, w przyjemnościach, w próżności i uległości ; pozwalanie mu na to, by wypełniał się pustką i delektował błahostkami ;  jakichże wielkich przedsięwzięć nie dokonuje despota poprzez taką pobłażliwość”.
La Bruyère, Charaktery

„Powrócę; i będę milionami”.
Spartakus

Wieczór. Grupa Ludzi Bezdomnych. Na podłodze, od wrót do rampy rozciąga się replika labiryntu z Chartres. Labirynt jest lekko podświetlony (np. może być wykonany na plastikowej płycie). Nad sceną ekran do projekcji.
W głębi sceny, z lewej – kontener na śmiecie. Tu i ówdzie porozkładane kartony, krzesło. W centrum labiryntu: koksownik (metalowy kosz z żarzącymi się węglami), wokół którego gromadzą się Ludzie Bezdomni i Męczysław Mięsoduch. Niektórzy ogrzewają dłonie nad koksownikiem.

Na ekranie pojawiają się, poparte komentarzem zdjęciowym lub  filmowym wiadomości: Oblicza Wzrostu. Wiadomości przygotowane podobnie jak telewizyjne, rozpoczynają się charakterystyczną, krótką czołówką. Przy rozwinięciach każdego tytułu, ekran za plecami prezentera pokazuje nagłówek (wytłuszczony w tekście) i adekwatne do poruszanego tematu zdjęcia czy fragment reportażu.

OBLICZA WZROSTU
Dobry wieczór państwu. Oto nasz cykliczny serwis informacyjny: Oblicza Wzrostu.

ZE ŚWIATA
Triumf światowych oligarchii – najwyższy w historii poziom wydatków na zbrojenia. 

Jak podaje SIPRI (Stockholm International Peace Research Institute), państwa świata wydały w 2009 roku na cele militarne ponad 900 miliardów euro. W 2012 wydatki przekroczyły kolejny próg i wyniosły 1337 miliardów euro. Wojna, którą USA wypowiedziały terroryzmowi sprawiła, że światowe wydatki na zbrojenia osiągnęły najwyższy poziom w historii. W swoim roczniku o zbrojeniu i rozbrojeniu SIPRI podaje, że światowy handel bronią wzrósł od roku 2002 o 50 procent. Według najnowszego raportu organizacji BICC (Bonn’s International Center for Conversion), która zajmuje się kontrolą handlu bronią od roku 2005 do 2006 liczba wojen i konfliktów zbrojnych wzrosła z 91 do 111. Każdego dnia przeznacza się ponad 5 miliardów dolarów na wojny i przygotowania do wojen. Rządy są całkowicie podporządkowane militarnym lobby.
 
Wzrost cen żywności

 • Ceny żywności wzrastają nieustannie na całym świecie. Ceny podstawowych produktów, takich jak zboże, kukurydza, ryż podwoiły się a niekiedy nawet się potroiły. I proces ten przyspiesza się. Jak podaje agenda ONZ – obecne ceny osiągnęły najwyższy poziom od 21 lat.
 • Z notowań resortu rolnictwa wynika, w Polsce od końca czerwca 2010 do końca stycznia 2011, a więc w przeciągu zaledwie sześciu miesięcy – ceny żyta wzrosły o ponad 120%, a owca o 300%. Surowców tych brakuje na skalę globalną. Na rynku mamy niedobory praktycznie wszystkich zbóż. Rosja rozpoczęła sprzedaż zapasów interwencyjnych.
 • Światowe rezerwy zbóż są najniższe od czasów drugiej wojny światowej.

Wzrost liczby głodujących
Od 25 do 30 000 tysięcy dzieci umiera z głodu każdego dnia. Ponad 1 miliard osób cierpi z powodu niedożywienia. Ponad 3 miliardy żyje na krawędzi przeżycia, mając do dyspozycji niespełna dwa dolary na dzień. Każdego dnia, co ósmy człowiek kładzie się spać głodny.

Wzrost wydatków na reklamę
Według sporządzonego w 1988 roku przez ONZ Raportu o Stanie Ludzkości, współczynnik wzrostu wydatków na reklamę przewyższa obecnie współczynnik rozwoju światowej gospodarki o jedną trzecią. Oszacowania światowych wydatków na reklamę na rok 2013 wskazują na sumę przekraczającą 500 miliardów dolarów.

Bezprecedensowa w dziejach przepaść dzieląca bogatych i biednych, zanik klasy średniej
Na przestrzeni dwudziestego wieku różnica między biednymi a bogatymi stopniowo wzrastała, lecz w 1960 roku proces ten eksplodował. W 1990 roku, najbogatsi ludzie na Ziemi – około dwudziestu procent globalnej populacji – kontrolowało osiemdziesiąt dwa procent bogactw świata. Najbiedniejsi – którzy stanowią również około dwudziestu procent populacji – mieli dostęp tylko do jednej i cztery dziesiąte procenta bogactw.  Obecnie majątek ośmiu najbogatszych ludzi  – wyłącznie mężczyzn – jest równy temu, co posiada najbiedniejsza część ludzkości, czyli 3,7 mld osób.

​Zarobki najbogatszych również poszybowały wykładniczo w górę. Dyrektorzy przedsiębiorstw notowanych na giełdzie zarabiają dziś średnio 143 razy więcej niż ich pracownicy (w 1998 ten stosunek wynosił „tylko” 1 do 47)! Jest to wartość uśredniona – zdarza się, że stosunek ten wynosi 1 do 400 i więcej.
Według badań ekonomisty Paula Krugmana między rokiem 1979 – 1997 dochód średnio zamożnej rodziny  amerykańskiej wzrósł średnio o 9%, podczas gdy dochód rodzin najbogatszych wzrósł średnio o 140% !

Jak podaje Forbes, od 1985 do 2002, w skali światowej ilość miliarderów wzrosła od 140 do 476. Natomiast dochód 500 najbogatszych osób jest wyższy, niż 416 milionów najbiedniejszych obywateli razem wziętych. Według danych Federalnej Rezerwy 3% najbogatszych Amerykanów posiada 55%  bogactw kraju. We Francji, tylko w ciągu ostatniego (2013) roku 500 najbogatszych fortun wzbogaciło się o 25%.

Ekonomiści odnotowują, że podobną dysproporcję można było zaobserwować przed krachem giełdowym 1929 roku, także we Francji – przed rewolucją, czy też w Niemczech – przed wybuchem drugiej wojny światowej.
Porównując obrazowo sytuację obecną do czasów feudalnych: szerokość przepaści dzielącej bogatych i biednych wynosiła wówczas kilkaset metrów, obecnie wynosi ona kilkadziesiąt kilometrów!

Wykładniczy wzrost długu publicznego
Od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku nastąpił wykładniczy wzrost długu publicznego. W ciągu ostatnich dziesięciu lat dług publiczny w krajach wysoko rozwiniętych wzrósł dwa i pół raza. W Polsce, w latach 1995 – 2011, dług publiczny wzrósł o ponad 420%. (przedstawić wykresy dostępne w sieci)

Wykładniczy wzrost bezrobocia wśród młodych
Le Nouvel Observateur z 11 października 2013 cytuje pięć krajów, w których bezrobocie wśród młodych przekroczyło 50% w roku 2012. Są to: Bośnia, Macedonia, Serbia, Hiszpania, Grecja. W Chorwacji, Czechach, krajach nadbałtyckich i Polsce podczas kryzysu (2009 – 2012) bezrobocie podwoiło się.

Niemcy – lawinowe bankructwa gmin w najbogatszym kraju Europy
W Nadrenii Północnej – Westfalii, największym kraju związkowym Niemiec, co trzecia gmina zbankrutowała.

Rekordowe zbiednienie obywateli Wspólnoty Europejskiej
Z końcem 2013 zbiednienie Wspólnoty Europejskiej i regresja społeczna osiągnęły epokowe rozmiary. Wg obliczeń na rok 2011 wykonanych przez Eurostat i Parlament Europejski, w liczącej 500 milionów Unii:

 • 120 mln (24%) jest zagrożone prekariatem i wykluczeniem społecznym
 • 50 mln (10%) żyje w rodzinie, w której nikt nie pracuje
 • 43 mln (8,6%) nie ma środków, by się należycie pożywić
 • 4,1 mln (O.81%) jest bez dachu nad głową

Dziennik The Guardian podaje, iż we Wspólnocie Europejskiej jest obecnie (luty 2014) 4,5 miliona ludzi bez dachu nad głową. Jednocześnie 11 milionów mieszkań stoi pustych.

KRYZYS W GRECJI

W wyniku sytuacji kryzysowej bezrobocie w Grecji wzrosło do 30%, zaś bezrobocie wśród młodych sięga 60%. Średni zarobek Greka wynosi obecnie około 580 euro i stał się porównywalny ze średnim zarobkiem chińczyka zamieszkującego strefę miejską. Grecja została przez ekonomistów zdegradowana do pozycji krajów trzeciego świata.

Według Światowej Organizacji Zdrowia około 30% Greków nie ma ubezpieczenia zdrowotnego. Większość ośrodków zdrowia zamknięto, w samych Atenach zamknięto 7 szpitali, w praktyce – system opieki zdrowotnej ulega likwidacji. Przekłada się to między innymi na zwiększoną ilość zgonów. Śmiertelność wśród dzieci wzrosła o 43%, w  2012 roku w Grecji zmarło 120 000 ludzi. Jest to najwyższy wskaźnik śmiertelności od czasu zakończenia drugiej wojny światowej.

Kryzys objął wszystkie dziedziny życia społecznego: zgodnie z dyrektywami Troiki, grecka telewizja publiczna zamknęła swe podwoje, zwalniając 2650 pracowników, muzea zamykają jedne po drugich, zbieranie śmieci w miastach nie jest zapewnione, tysiące dzieci mdleje z niedożywienia podczas lekcji. Na ulice wyszło tam ponad pięćset tysięcy zdesperowanych ludzi, dając wyraz swemu oburzeniu.

By stawić czoła zadłużeniu, Troika zobowiązała Grecję do sprzedania zagranicznym inwestorom 110 swoich najpiękniejszych plaży.

W latach 1990 – 2009 poziom samobójstw w Grecji należał do jednego z najniższych w Unii Europejskiej. W pierwszych miesiącach kryzysu poziom ten wzrósł do 40%.

4 kwietnia 2012, mający 77 lat emeryt Dimitris Christoulas popełnił samobójstwo, strzelając sobie w głowę przed greckim parlamentem na placu Syntagma.

PRZEMIANY W AMERYCE

Ubóstwo i bezdomność. W wyniku spekulacji finansowych wielu amerykanów straciło swoje kupione na kredyt domy i znalazło się na ulicy. Co 7,5 sekundy jakaś rodzina w USA jest wyrzucana z domu. W roku 2011, jedna trzecia domów sprzedanych w USA zostało skonfiskowanych przez banki. Powodem była niemożliwość terminowego spłacania rat przez ich właścicieli. Liczbę przejętych w ten sposób posiedzialności ocenia się na 907 000.
Sytuacja jest bezprecedensowa: powstają pierwsze namiotowe miasteczka i Ameryka zaczyna coraz bardziej przypominać kraje trzeciego świata. Ocenia się, że 46 milionów Amerykanów żyje w ubóstwie.

Wydatki na zbrojenia. Według oszacowań na rok 2013 USA wydało na obronność 682 miliardy dolarów – najwięcej na świecie i więcej niż 10 kolejnych państw razem wziętych.

Militaryzacja amerykańskich szkół. W ramach programu opatrzonego kodem: 1033, amerykański departament stanu wyposaża szkoły w karabiny M-16, wyrzutnie granatów i pojazdy MRAP (przeciwminowe pojazdy pancerne).

Więziennictwo. W USA, w ostatnim dwudziestoleciu, podczas gdy ilość wykroczeń pozostała na tym samym poziomie, ilość osób więzionych wzrosła czterokrotnie i przekracza obecnie dwa miliony osób. Więziennictwo stało się trzecim krajowym pracodawcą. W budżecie tego kraju przeznacza się dziesięć razy więcej pieniędzy na represję niż na pomoc socjalną.

Powstanie ludowe w Wisconsin. W dniu 12 lutego 2011 parlament stanowy w Wisconsin zajęło 1500 osób. W ciągu miesiąca setki tysięcy demonstrantów protestowało na ulicach przeciwko próbie cięć budżetowych i ograniczenia praw pracowniczych. Główne hasło protestujących to: „Mamy tego dość!” – chodzi o system, który zamiast spodziewanego dostatku przynosi długi i coraz większą zależność od elit.

Bankructwo rządów stanowych. Bloomberg donosi, że 46 rządów stanowych jest na skraju bankructwa lub już zbankrutowało.
Zadłużenie. Podczas ośmioletniej prezydentury Baracka Obamy amerykański dług publiczny wzrósł o 9300 miliardów dolarów i na początku 2017 roku wynosił 19.940 miliardów dolarów. Podczas jego kadencji Ameryka zadłużała się przeciętnie w tempie 130 milionów dolarów na godzinę każdego dnia. Udało mu się stworzyć tyle długu, ile 43 byłych prezydentów razem wziętych począwszy od Georga Washingtona w 1789 roku.

Światowa fala protestów.
Na całym świecie rośnie niezadowolenie wobec sytuacji kryzysowej wywołanej przez spekulacje bankowców i powiązanych z bankowcami środowisk politycznych. Doprowadziły one do niespotykanego w skali Planety transferu bogactwa od warstw ubogich i średnich do wąskiej grupy finansowych elit. Fale protestów objęły Hiszpanię, USA, Tunezję, Portugalię, Quebec, Ukrainę, Islandię, Grecję, Argentynę i inne kraje.

WIADOMOŚCI KRAJOWE
Ponad sześćdziesiąt procent Polaków żyje poniżej minimum socjalnego

 • Postępuje pauperyzacja społeczeństwa. Ponad sześćdziesiąt procent Polaków żyje poniżej minimum socjalnego. Co trzecia polska rodzina zalega z czynszem, co dziesiąta nie płaci wcale – wynika z danych GUS. 11 procent Polaków jest w skrajnym ubóstwie, za które uważa się poziom dochodów pozwalający zaledwie na przeżycie, bez realizowania innych potrzeb. Beneficjentami wzrostu gospodarczego są głównie elity polityczne, przedsiębiorcy oraz wyżsi urzędnicy administracji państwowej i samorządowej.
 • W 2013 roku na terenie całej Polski przeprowadzono przeszło 8,5 tys. eksmisji. Niemal jedna trzecia zmuszonych do przeprowadzki nie otrzymała lokalu socjalnego. Ludzie ci pozostali bez dachu nad głową lub byli zdani na schroniska i noclegownie.
 • W 2013 do sądów wpłynęło ponad 4,8 tys. wniosków o upadłość firm, czyli blisko 12% więcej niż w roku poprzednim.
 • Rekordowa liczba gangów na terenie Polski. Jak podaje CWŚP w 2014 działało w kraju 920 zorganizowanych grup przestępczych, ponad trzy i pół raza więcej niż dekadę wcześniej.
 • Według analiz przeprowadzonych przez Eurostat – Polacy są najbiedniejszym społeczeństwem w Unii Europejskiej.
 • W ciągu kilku ostatnich lat dług publiczny wzrósł z kwoty 537 miliardów zł do prawie 1 biliona zł, dług zagraniczny do kwoty 365 miliardów dolarów.

Był to nasz serwis informacyjny: Oblicza Wzrostu.

Otwierają się główne drzwi, na salę wchodzi Masa Krytyczna. Zachowują się głośno, jak manifestanci. Idą bojowo z  transparentami, sztandarami. Na sztandarach przekreślona reprodukcja Dolly Boy, biegnącego z walizeczką w bębnie dla gryzoni. Jeden z manifestujących niesie megafon, skandują razem.

MASA KRYTYCZNA
Szczyt to ludzkiej jest niedoli, skończyć jako człowiek-Dolly! (powtarzają kilka razy)

KRAK A TAU
Więcej, niż połowa ludności planety na krawędzi przeżycia! To tak, jakbyśmy wszyscy siedzieli na kraterze budzącego się wulkanu!

PINA TUBO
Aż cud, że dotąd nie wybuchł!

GIORDANO BENVENUTO
Korporacje niewątpliwie rozwijają gospodarkę, ale za jaką cenę?! Robią to kosztem masowych zwolnień i obniżania wartości pracy. Koncerny zamykają swoje fabryki i przerzucają produkcję na zagranicznych kontrahentów.

ZMYSŁAW DE BEAUREGARD
Zagranicznych kontrahentów! – Ta zgrabna nazwa kamufluje zazwyczaj fabryki potu w Tajlandii czy Malezji.

PRIMUM NON NOCERE
Albo niewolniczą pracę dzieci.

PAŹDZIORY OTRĘBA BYTOWICZ sloganuje
Mocium konsumenci! W górę serca! Celebrujmy z animuszem nasze obywatelskie danie – przez rządy swoich krajów wygaszanie!

PINA TUBO
Żywimy się bólem i potem trzeciego świata.

MĘCZYSŁAW MIĘSODUCH
Tym samym, sytuacja na rynku zatrudnienia ulega ciągłej degradacji i staje się coraz bardziej niepewna. Rekordowy rozwój gospodarczy nie przekłada się na wymierne korzyści dla szerokich mas.

PINA TUBO
Jak to się mówi: wolny rynek.

MĘCZYSŁAW MIĘSODUCH
Raczej rynek zniewolenia i bankructwa. Nie znam ani jednego kraju, który przyjął zasady wolnego rynku i który by się na tym wzbogacił. Wszystkie kraje, które zastosowały wolnorynkowe reguły gry zmieniły się w zadłużone po uszy gospodarcze ruiny, wszystkie!

PAŹDZIORY OTRĘBA BYTOWICZ entuzjastycznie
Wśród śmieciowego zatrudnienia, igrzysk i zbytków mnoży się człowiek jednorazowego użytku!

PINA TUBO
Wolny rynek daje wolność: bogatym, by bogacili się bez końca i biednym, by umierali z głodu bez końca.

PAŹDZIORY OTRĘBA BYTOWICZ
Raje podatkowe dla bogaczy, piekło fiskalne dla zwykłych chleba zjadaczy!

OGNISTY PTAK
Kapitalizm nigdy nie był systemem opartym na wolnym rynku, tylko na bezwzględnej monopolizacji i rządach pieniądza.

MILAGRO A JAR
Słyszeliście o tym bezrobociu, głodzie i zbiednieniu? Toż to włosy dęba stają!

PAŹDZIORY OTRĘBA BYTOWICZ
Żebyś wiedziała. Nawet łysym!

KRAK A TAU
Będzie nas tu niedługo o wiele, wiele więcej, tłumy całe.

OGNISTY PTAK
Siła i zdrowie plemienia czy wspólnoty mierzy się dobrostanem najsłabszego jej członka.

GIORDANO BENVENUTO
Najsłabszych członków jest dziewięćdziesiąt dziewięć procent i jak widać są w podłym stanie. Mamy globalną społeczną patologię.

MĘCZYSŁAW MIĘSODUCH
Prawda jest taka, że instytucje europejskie skazują ludzi na masowe bezrobocie.

MILAGRO A JAR
Jak to skazują?! Przecież ich głównym celem jest właśnie walka z bezrobociem.

PAŹDZIORY OTRĘBA BYTOWICZ
Jasne! Prędzej mi kaktus na dłoni wyrośnie! Taka ich walka, jak cała ta nowomowa, która arogancką oligarchię nazywa demokracją, rządami ludu! Pokaż mi, gdzie ten lud, który rządzi i ustanawia swe prawa! Wszyscy unijni aparatczycy to przyspawani od pokoleń do koryta megabogacze!

MĘCZYSŁAW MIĘSODUCH
Ograbili nas ze znaczenia słów, posługujemy się pojęciami bez żadnego pojęcia: korporacyjną uniformizację nazywamy demokracją, coraz większą liczbę regulacji i przepisów – zniesieniem kontroli, wszelkie odstępstwo od politycznej poprawności – językiem nienawiści, korupcję i łapownictwo – lobbingiem, ekonomiczny faszyzm – neoliberalizmem, masową indoktrynację – edukacją, imperializm i neokolonializm – globalizmem, nałogową, nie przebierającą w środkach akumulację kapitału – wolnością…

PAŹDZIORY OTRĘBA BYTOWICZ
Nie ma już wyzysku! Nie ma skrajnych nierówności! Jest nowy wspaniały świat – świat elastyczności!…

NIP PESELKOPF
Wprowadzenie militarnej tyranii i ludobójstwo zwie się teraz interwencjami pokojowymi czy humanitarnymi, zbrodniarzy wojennych nazywa się prezydentami, najemnych morderców – siłami specjalnymi, które już nie zabijają, lecz: neutralizują ludzi, eliminowanie ludności nazywa się kontrolą demograficzną lub stabilizacją populacji, zabijanie cywili – collateral damage, stratami ubocznymi, szczególnie niszczące bombardowania – uderzeniami chirurgicznymi…

PAŹDZIORY OTRĘBA BYTOWICZ „zachwyca się
Jakaż piękna, poetycka – chciałoby się rzec – metafora. Chirurgia, to przecież operacja, troska, wykwalifikowany personel medyczny, oddani lekarze… To już nie wojsko, ale służba zdrowia z dbałością zrzuca na ciebie bomby! Żeby cię na dobre wyleczyć – z życia! (do widowni) Każdy zdrowy na umyśle chciałby, żeby się nim tak troskliwie, chirurgicznie zaopiekowano, no nie?!

MĘCZYSŁAW MIĘSODUCH
Język uniemożliwia dziś myślenie, język stał się narzędziem naszego zniewolenia.

NIP PESELKOPF
Co do bezrobocia: instytucje europejskie skazują nas na bezrobocie, gdyż w pierwszej części konstytucji europejskiej uprawomocniono istnienie całkowicie niezależnego od elektoratu organu (co jest posunięciem antydemokratycznym), jakim jest Bank Centralny. Misja, naczelny zdeklarowany cel istnienia tego Banku jest jeden: walka z inflacją. A jest empirycznie udowodnione, że ta „walka” banków z inflacją przekłada się zawsze na spektakularne bezrobocie wśród najbiedniejszych warstw społecznych. Konstytucja europejska gwarantuje nam więc masowe bezrobocie!

PAŹDZIORY OTRĘBA BYTOWICZ
Eo ipso i expressis verbis, to mi działa maximum na nerwis.

GIORDANO BENVENUTO
Unia jest antydemokratyczna i aspołeczna. Powołała do życia instytucję, której jedynym celem jest wprowadzanie masowego bezrobocia i niskich zarobków.

MĘCZYSŁAW MIĘSODUCH
Niskich dla maluczkich oczywiście. W ciągu ostatnich lat zarobki szefów przedsiębiorstw wzrosły kilkaset razy. Nie kilka! – Kilkaset!

ZMYSŁAW DE BEAUREGARD
Poznasz drzewo po owocach. Unia wydała pozwolenie na mąki zwierzęce, które były przyczyną epidemii szalonych krów, wydała pozwolenie na zawartość oleju samochodowego w żywności, zabroniła oznaczania mięsa klonowanego, potroiła dozę cezu 136 dozwoloną w pożywieniu (żeby nie zmniejszać importu po wybuchu w Fukushimie). Widać jasno, jakie wartości przyświecają unijnym aparatczykom.

PAŹDZIORY OTRĘBA BYTOWICZ do widowni 
Ja codziennie rano na czczo piję szklankę ropy naftowej, żeby przyzwyczaić organizm do unijnego jedzenia. Wy nie?

KRAK A TAU
Na bardzo ciekawym marginesie, zwróćcie uwagę na fakt, że wszystkie zrujnowane gminy, które zdecydowały się na tworzenie własnych pieniędzy zlikwidowały bezrobocie w kilka tygodni!

PRIMUM NON NOCERE
Przedsiębiorcy od zawsze dążą do jak największego bezrobocia, gdyż wtedy mogą zaniżać płace do minimum. Ludzie przestają być wybredni i akceptują byle jaką pracę za byle jaką płacę.

NIP PESELKOPF
Od czasów Hitlera i Mussoliniego, którzy likwidowali syndykaty zawsze chodziło o to samo: o jak najmniejsze zarobki pracowników.

PAŹDZIORY OTRĘBA BYTOWICZ konwulsyjnie
Czyli o maksymalne zyski dla finansowych elit. Albo zysk, albo w pysk! Wzrost! Wzrost! No limits!

RAZEM
No future!

ZMYSŁAW DE BEAUREGARD ironicznie
Jest jednak widoczny postęp. Teraz jest to zagwarantowane konstytucyjnie!

GIORDANO BENVENUTO
Nie ma żadnej konstytucji tylko zdradziecki orwellowski traktat broniący interesów oligarchicznej kliki. Na mocy artykułu 104 z Maastricht, który stał się potem artykułem 123 Traktatu Lizbońskiego tworzenie pieniędzy stało się wyłączną domeną banków prywatnych. Odtąd państwa są zmuszone pożyczać pieniądze od prywatnych bankierów i zwracać z horrendalnym oprocentowaniem.
Słychać chrobot z głośników, niektórzy na moment odwracają głowy – jakby szukając źródła hałasu – jednak po chwili kontynuują rozmowę.

MILAGRO A JAR
​Maastricht było początkiem zaprogramowanej śmierci narodów. W ciągu kilku lat za pomocą unijnych dyrektyw z byłych narodów utworzono zhomogenizowaną niewolniczą konsumencką papkę​ – bez demokracji, bez wartości, bez praw, bez granic, służącą tylko i wyłącznie potrzebom oligarchów.

ZMYSŁAW DE BEAUREGARD
Już sama objętość traktatu jest z gruntu niedemokratyczna: prawie 500 stron prawniczego dialektu! Kto ma czas i ochotę wgryzać się w ten gryps!?

PINA TUBO
Ta cała lichwa i jej mafijny mechanizm rezerwy cząstkowej, czyli tworzenia pieniędzy ex nihilo – z niczego stały się głównym narzędziem opresji stosowanym przez banki wobec rządów.

KRAK A TAU
I tak ekipy rządzące stały się zwyczajnymi pachołkami banksterów.

PRIMUM NON NOCERE
Odtąd też rozpoczął się wykładniczy wzrost długu publicznego, finansowego raka gospodarek.

MĘCZYSŁAW MIĘSODUCH z troską
Jak świat długi, jak szeroki – rosną narody w długi, rosną w długi i robią boki.

NIP PESELKOPF
Jednoprocentowcy wypracowali sobie co najmniej trzy narzędzia masowej zagłady wolności: dług, głód i inwigilację. Poprzez dług i będące konsekwencją zadłużenia zbiednienie narody zrzekają się swojej suwerenności, a poprzez paranoiczne nadzorowanie życia prywatnego (wszechobecne kamery, kontrola wszystkich rozmów telefonicznych, projekty Prism i Echelon) Planeta stała się globalnym więzieniem bez murów i krat.

KRAK A TAU
Ziemia coraz bardziej przypomina globalny panoptykon.

MILGRO A JAR
Inwigilacja to jawne zaprzeczenie wolności.

OGNISTY PTAK
To nie rząd ma wiedzieć o obywatelach, lecz obywatele mają wiedzieć wszystko na temat poczynań swojego rządu.

PAŹDZIORY OTRĘBA BYTOWICZ z udawaną dezaprobatą
Co wy wygadujecie?! Nie jesteście chyba zwolennikami teorii spiskowych!? Znaczy stuknięci, nierozgarnięci, mający nierówno pod sufitem. Telewizja działa, supermarkety i fastfoody są otwarte, wszystko jest cool, wporzo, spoko i fajniacho! Niech żyje nasze wyborne demokratyczne super ciacho!

NIP PESELKOPF śmieje się i reszta też
Znamy, znamy – to ostateczny argument tych, którym brak argumentów. Gdy nie chcą rozmawiać, jak równy z równym na niewygodne dla siebie tematy, wtedy co sił dmą w zardzewiałą trąbę teorii spiskowych.

PINA TUBO
Tani, prymitywny chwyt stosowany przez wypchanych pakułami jednomyślności, by zastraszać ludzi i powstrzymać nieuchronny proces wzrostu świadomości społecznej.

KRAK A TAU
Pomówienie o teorię spiskową jest od lat promowaną – i to w skali światowej – strategią zastraszania. Jeśli boisz się postawić właściwą diagnozę, nie możesz podjąć odpowiednich kroków w kierunku powrotu do zdrowia czy poprawy sytuacji. Obecny amalgamat rządowych elit i korporacji oraz prowadzona przez nich polityka jest spiskiem – spiskiem przeciwko wspólnemu dobru!

ZMYSŁAW DE BEAUREGARD
Nie nazywając rzeczy po imieniu, odmawiamy sobie możliwości konstruktywnego działania i pozwalamy rządowym kryminalistom, socjopatom i psychopatom, by kontynuowali swój proceder.

MĘCZYSŁAW MIĘSODUCH
Od samego początku celem kosztownego marketingu wokół tzw. budowania Europy było i jest niszczenie narodów Europy, cyniczne ich wywłaszczanie, pozbawianie ludzi suwerenności i skończenie raz na zawsze z demokracją. Kto tego nie widzi, cierpi na  – zresztą też wyuczoną – obywatelską ślepotę.

GIORDANO BENVENUTO
W polityce istniejący system może płodzić tylko szczurzych królów. Dopóty człowiek tego nie zrozumie, dopóty będzie trwała atomizajca, niszczenie tkanki społecznej i degradacja wartości moralnych.

PAŹDZIORY OTRĘBA BYTOWICZ zwraca się do widowni półgłosem, dłoń przy policzku
Przebudź się! Teraz! To nie żarty! W drzwiach stoi rok osiemdziesiąty czwarty!

PINA TUBO
Nip, mówisz, że Planeta więzieniem bez murów i krat?! W Stanach, które są przecież wzorem tej neoliberalnej „wolności” ponad dwa miliony ludzi siedzi w więzieniach14! To tak, jakby cała Warszawa siedziała w ciupie!

GIORDANO BENVENUTO
Sporo więzień przeszło w prywatne ręce i są notowane na giełdzie. To niezły biznes.

NIP PESELKOPF
Cudze chwalicie a swojego nie znacie. Nie trzeba szukać wzorów u sąsiadów. Polska szczyci się przecież drugim miejscem na świecie pod względem współczynnika prizonizacji. Bije nas w tej kwestii tylko niekwestionowany champion demokracji: USA!

PAŹDZIORY OTRĘBA BYTOWICZ entuzjastycznie
Teraz Polska!

MILAGRO A JAR
Giordano, kto podpisał ten zbrodniczy traktat!?

KRAK A TAU
Zdrajcy narodów.

PAŹDZIORY OTRĘBA BYTOWICZ
Których wybraliśmy! Mamy moc! Jakem Paździory! Idę, pędzę na wybory! (nie rusza się z miejsca, po chwili, zwracając się do widowni, dodaje)  Toć tyrani świata – wielcy i mali – wybory wżdyć zawsze promowali…(zamyślony) Atoli ciekawe dlaczegóż kochani?

MĘCZYSŁAW MIĘSODUCH
Monteskiusz znał dobrze tę naszą ludzką przypadłość i opisał tendencję wszelkiej władzy, która pozostawiona samej sobie dąży nieuchronnie do nadużyć i tyranii. Jego metodą pozwalająca skutecznie chronić się od przemocy rządów jest z jednej strony rozdzielenie władzy na sądowniczą, ustawodawczą i wykonawczą, z drugiej zaś – powołanie do życia organów umożliwiających ustawiczną kontrolę procesu jej sprawowania.

GIORDANO BENVENUTO
Dzisiaj do tej listy musielibyśmy oczywiście dodać media, których nie było za jego czasów i banki, które funkcjonowanie było wtedy w powijakach.

NIP PESELKOPF
Coś takiego jak rozdzielenie władzy w instytucjach europejskich w ogóle nie istnieje! (słychać tym razem o wiele głośniejszy chrobot z głośników, tym razem na chwilę zamierają, potem Pina pyta)

PINA TUBO
Słyszeliście?! Co to?

MONTESKIUSZ tubalnie dudni z głośników
To ja, Monteskiusz! – Prze-wra-cam się w grobie! (znowu słychać „chrobot Monteskiusza”)

PAŹDZIORY OTRĘBA BYTOWICZ
Biedny Monteskiusz. Znowu nie dają mu poleżeć.

ZMYSŁAW DE BEAUREGARD
Swoim narzuconym odgórnie traktatem instytucje europejskie wdrożyły, bądź też definitywnie usankcjonowały świat wartości swoich obywateli. Naczelnymi wartościami są teraz: bezwzględna rywalizacja, konkurencja, prawo silniejszego. I zamiast braterstwa, solidarności, empatii i współpracy mamy prawo dżungli, izolację i barbarzyńską wolnorynkówkę.

GIORDANO BENVENUTO
Zwyczajna ekonomiczna okupacja.

PINA TUBO
Piękną ideę wspólnoty zmielili w jarmark dla golden boyów.

PAŹDZIORY OTRĘBA BYTOWICZ
Słuchajcie, jednoprocentowcy nie są z gruntu źli. Podobno robiono wśród nich badania i okazało się, że od pokoleń wszyscy oni cierpią na poważny defekt genetyczny: są pozbawieni jednego genu – genu wspólnego dobra! Primum Non Nocere, musiałaś o tym słyszeć. (Primum NN śmieje się)

NIP PESELKOPF
Powinno się ich leczyć tak, jak leczy się ciężkie przypadki narkomanii.

ZMYSŁAW DE BEAUREGARD
Środki na leczenie będą oczywiście wyasygnowane z funduszów publicznych!

PAŹDZIORY OTRĘBA BYTOWICZ
Witaj w systemie: wszelkie koszty są tu publiczne, powierzone podatnika męce, zysk zaś, ten idzie nieuchronnie w prywatne ręce. (do widowni, „sprzedając”)
Wolny rynek, wolny rynek! Kto kupuje? Kto da więcej? Wolny rynek! W wasze ręce! W wasze ręce! Więcej… Więcej… Więcej…Więcej…

MĘCZYSŁAW MIĘSODUCH refleksyjnie
Kat i ofiara z jednego śnią spodka, Nipek. Kat i ofiara z jednego śnią spodka…
Przez główne drzwi wbiegają sanitariusze, niosą na noszach jakieś ciało. Jest to lalka-manekin niezdeterminowanej płci, cały niebieski od stóp do głów, na powierzchni ciała są rozsiane gwiazdki. Twarz przypomina trochę na’vi z Awatara, trochę Fantomasa. Lalka jest przykryta narzutą, na której widnieją wydruki banknotów dolarowych. Wraz z otwarciem drzwi i ich wkroczeniem rozbrzmiewa „Oda do radości” Beethovena. Gdy wchodzą na scenę, muzyka cichnie. Sanitariusze zwracają się do Primum Non Nocere.

SANITARIUSZ 1
Znaleźliśmy na ulicy obcego, nie daje znaków życia. Żaden szpital nie chce go przyjąć.

SANITARIUSZ 2
Wszędzie nas odsyłają z kwitkiem. Mówią, że nie wiedzą, co robić w takich przypadkach.

SANITARIUSZ 1
Ordynator jednego ze szpitali poradził nawet, byśmy się udali do strefy 51, że może tam coś poradzą.

PINA TUBO pochyla się nad lalką
Wygląda jak jakiś karłowaty na’vi z Pandory.

NIP PESELKOPF
Raczej US navy.

PRIMUM NON NOCERE bierze stetoskop, osłuchuje
Serce nie bije, żadnych funkcji życiowych. Hm…

ZMYSŁAW DE BEAUREGARD
Może to robot, jakaś hybryda?

PAŹDZIORY OTRĘBA BYTOWICZ „przerażony”
Fantomas!

PRIMUM NON NOCERE wypisuje skierowanie, do sanitariuszy
Tu macie skierowanie na skaner, całościowe prześwietlenie. Od czegoś trzeba zacząć.
Sanitariusze wynoszą lalkę za kulisy.
…………………….

MILAGRO A JAR
No ale jest w końcu jakiś pożytek z tej całej Unii! Jesteśmy Wspólnotą! Dzięki niej mamy pokój w Europie!

OGNISTY PTAK
Pojęcie: wspólnota mówi o wspólnym dobrze, o dobrze ogółu, o wzajemnej pomocy.

GIORDANO BENVENUTO
Pokój – powiadasz? Widzę jedynie wypowiedzianą społeczeństwu bezwzględną wojnę ekonomiczną! Dziesiątki milionów bezrobotnych, żyjących w prekariacie, na krawędzi przeżycia, w biedzie, w stresie, bez dachu nad głową!… Oto czym jest ten – pokój!

KRAK A TAU
Zapytaj też Serbów, co mają do powiedzenia na ten temat – ich wymordowaną europejskim pokojem ludność cywilną!

PINA TUBO
NATO zbombardowało tam 437 szkół! Szkół!

NIP PESELKOPF
Gdy NATO bombardowało obszary serbskie, rozpylali tam jednocześnie uran i środki plemnikobójcze. Teraz serbska populacja wymiera, jest mnóstwo nowotworów.

PAŹDZIORY OTRĘBA BYTOWICZ
Zimna wojna się skończyła i już staruszka nie w modzie, zimny pokój! – ten to dopiero zostawi wszystkich na lodzie! Brr… (kuli się z zimna)

NIP PESELKOPF
Pozwól, że ci przedstawię tę rzekomą „Wspólnotę”. Kto chciał tego projektu? Kto go finansował? Kto był jego promotorem? – Te same grupy interesów, które finansowały Hitlera i Mussoliniego: IG Farben i Wall Street! Walter Hallstein wsławił się tym, że był nadwornym prawnikiem Hitlera broniącym nazistowskiej krwi i honoru. Po wojnie zaś podpisał w 1957 judaszowy Traktat Rzymski, podstawę tego, co nazywamy dzisiaj właśnie Wspólnotą Europejską. Nie dość tego – został jej pierwszym komisarzem! (słychać coraz głośniejszy „chrobot Monteskiusza”)

PAŹDZIORY OTRĘBA BYTOWICZ
Watykan – dar Mussoliniego, Unia – inicjatywa podobnej maści. Jedna wielka brunatna ferajna!

NIP PESELKOPF
To zawsze banki i koncerny były i są głównymi inicjatorami i architektami wojen. Od czasów Napoleona!

PRIMUM NON NOCERE
Prawnik na usługach hitlerowskiej ideologii budowniczym i pierwszym komisarzem Wspólnoty!? Toż  to wody rzeki zatrute u źródła! Czy ludzie już w ogóle nie myślą!? Kto żyw powinien zerwać się na równe nogi i… (tu urywa, gdyż uprzytamnia sobie, że jest w tej sytuacji bezsilna)

KRAK A TAU
No właśnie… I co? Dokładnie nic. Nie masz na to żadnego wpływu.

PAŹDZIORY OTRĘBA BYTOWICZ patrzy na zegarek
To czas wiadomości TV. O żywych będzie trudno – wszyscy otrzymują codzienną transfuzję dezinformacji i strachu!

MILAGRO A JAR
Po co komu ten telechłam?! Na wszystkich kanałach w kółko ta sama telebreja: wojna jest normalna, zabijanie jest cool, bieda jest naturalna, banksterzy są nieposzlakowani, dług jest cacy, anarchizm jest zły, dominacja jest super. Oficjalnie utrzymują, że walczą o demokrację, podczas gdy wspierają dyktatury, utrzymują, że walczą z terrorem, podczas gdy sami go finansują, utrzymują, że walczą o to, by zniszczyć broń masowego rażenia, podczas gdy są jej producentami i tak bez końca.

PINA TUBO
Telebełkot jest od tego, by przestali widzieć. Zmiana państw w farmy podatkowe i hodowla konsumentów są najbardziej intratnym przedsięwzięciem w historii. A media świetnie się spisują w swojej roli dozorców stada.

KRAK A TAU
Największy strach finansowych drapieżców, to strach przed pokojem i mogącą z niego wyniknąć utratą zysków.

PAŹDZIORY OTRĘBA BYTOWICZ
Wszystko jasne! (cytuje Orwella) „Wojna to pokój!”

NIP PESELKOPF
Każda wojna ma jedno podłoże – zysk! I żadne inne!

PAŹDZIORY OTRĘBA BYTOWICZ
Albo zysk, albo w pysk!

NIP PESELKOPF
Kraj, który posiada ropę lub jakieś inne, cenne dla finansowych drapieżców złoża jest wciągnięty na czarną listę. Gdy już podejmą decyzję kogo obrabować – a harmonogram przejęć układają z wieloletnim wyprzedzeniem – grunt zaczyna urabiać machina mediów, prowadząc kampanię oczerniania przywódców kraju, który zamierzają złupić. Mamy wówczas prawo do oglądania na wszystkich możliwych kanałach prawdziwego festiwalu ścieków ciągle tych samych gębulek etatowych ekspertów od teleogłupiania.

ZMYSŁAW DE BEAUREGARD
Scenariusz tych akcji propagandowych jest dobrze znany: po pierwsze – agresorzy głoszą, że nie chcą wojny i kierują się szlachetnymi pobudkami (wprowadzenie demokracji, respektowanie praw człowieka), po drugie: demonizują przywódców kraju, który chcą złupić (kraj posiada niedozwolone bronie, rząd kraju popełnia potworności, itd.), po trzecie: przekonują wszystkich energicznie, że ich przedsięwzięcie ma święty charakter, a ci, którzy poddają w wątpliwość wojenną propagandę są piętnowani jako zdrajcy.

NIP PESELKOPF
Następnie, gdy społeczeństwo jest odpowiednio otumanione, pod takim czy innym pretekstem następuje militarny podbój kraju, doprowadzenie go do bankructwa i wpędzenie w spiralę długów.

PAŹDZIORY OTRĘBA BYTOWICZ triumfalnie
Etap końcowy: na scenę wkraczają misje pokojowe i „humanitarna” pomoc!

NIP PESELKOPF
Te przygotowują teren do akcji Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego, które wdrażają przejęcie pożądanych przez banksterów surowców. I pozamiatane. (podkreśla to ruchem dłoni)

PRIMUM NON NOCERE
Podczas, gdy jest wszystkiego pod dostatkiem i nie ma żadnego powodu do wzniecania wojen, dla istnienia ubóstwa, długu, dla cięć oszczędnościowych, dla całej tej patologii chciwości.

MĘCZYSŁAW MIĘSODUCH
I nikt nie stawia prawdziwych pytań, esencjonalnych: o miłość, o serce, o sublimację, o nasze duchowe dziedzictwo.

OGNISTY PTAK
O suwerenność, o połączenie ze wszystkim, co istnieje – o więź z Wielkim Duchem.
……………………..

ZMYSŁAW DE BEAUREGARD
Ponoć stare chińskie przekleństwo brzmi: Obyś żył w ciekawych czasach! – Dziś hitlerowski prawnik zostaje przewodniczącym Unii, byli komuniści zmieniają mundurki i zajmują czołowe stanowiska w rządach „demokratycznych”, naziści sądzeni w Norymberdze stają się poważanymi szefami potężnych korporacji, oficer Wermachtu zostaje – jednogłośnie wybranym – sekretarzem generalnym ONZ, Watykan współpracuje podczas drugiej wojny z nazistami i jest najwyższym autorytetem moralnym… Zaiste, w ciekawych czasach żyjemy…

NIP PESELKOPF
Ci, co są u władzy, chcą tylko jednego – władzy. I jest dla nich bez znaczenia jaki noszą mundurek – ważne żeby rządzić. Co jakiś czas zmieniają tylko ubranka i dekoracje, żeby nie było nudno.

PINA TUBO
Zaś ci, co są rządzeni, chcą też tylko jednego – by ich prowadzić. Dopóki mają frytki, mecze, supermarkety i telewizję wszystko im jedno, kto nimi rządzi i w jakim celu.

PAŹDZIORY OTRĘBA BYTOWICZ
Jednym słowem – sami swoi! (do widowni) Witaj w świecie narkomanów, we śnie ofiar i tyranów!

GIORDANO BENVENUTO
I podczas, gdy smacznie śnimy, Komisja Europejska, omijając Parlament! – co jest totalnie antydemokratyczne – (słychać jeszcze głośniejszy „chrobot Monteskiusza”) ustanawia mające moc prawną dyrektywy dotyczące losów 500 milionów ludzi w Europie! Nie ty, nie Parlament twojego kraju, nie marionetkowy Parlament europejski, lecz samozwańcza szarańcza, której nikt z nas nie wybierał i której nikt z nas – wybierać nie może!

KRAK A TAU
Z prostej przyczyny – Wspólnota Europejska nie jest żadną wspólnotą tylko obcym tworem, zakamuflowaną przez nowomowę neofaszystowską dyktaturą. Póki co, miękką – ale dyktaturą.

PINA TUBO
Nawet między sobą prowadzą gierki i głosowania są tam tajne!

PAŹDZIORY OTRĘBA BYTOWICZ
To jest ich świat całkiem prywatny i ich wolności kolor brunatny!

MILAGRO A JAR
Krak, jak możesz tak krakać?! Dzieli nas przecież przepaść od czasów hitlerowskiego terroru! Jesteśmy wolni! Możemy wybierać naszych reprezentantów!

KRAK A TAU
Historycznie faszyzm kojarzy się z drugą wojną, eksterminacją i ogromnym cierpieniem. Ja dziś definiuję go, jako przejęcie kontroli nad rządem przez bankową juntę po to, by utrwalać swoje przywileje i – posługując się  anektowanym wojskiem i policją – chronić własne interesy.

NIP PESELKOPF
„Faszyzm powinien być raczej nazywany korporatyzmem, gdyż jest fuzją rządu oraz korporacji”. – to słowa Mussoliniego.

GIORDANO BENVENUTO
Oni się w ogóle z tym nie kryją. Były prezydent FMI i włoski minister finansów Tommaso Padoa – Schioppa oświadczył publicznie, iż Wspólnota Europejska nie jest żadną demokracją, tylko oświeconym despotyzmem.

OGNISTY PTAK
Oświecony czy nie, despotyzm nie ma nic a nic wspólnego z dobrem ogółu.

GIORDANO BENVENUTO
A wybory? – Zwykła mistyfikacja, szopka! Raz na kilka lat „wybierasz” zgniły ziemniak, który Ci został wcześniej podrzucony przez elity i na tym się kończy twoja polityczna przygoda. Potem nie masz już nad twoim wybrańcem żadnej kontroli, żadnego nań wpływu, nie masz możliwości odwołania go jeśli zawiedzie, żadnej możliwości pociągnięcia go do odpowiedzialności, jeśli dokona nadużyć. Jaki jest twój wpływ na prawa, które ustanawia? Czy możesz je anulować, jeśli ci się nie podobają? Nie! Jakie prawa ty ustanowiłaś lub z nim współustanowiłaś?!… ­(słychać jeszcze głośniejszy „chrobot Monteskiusza”) Wybory to jedno wielkie oszustwo, środek odurzający podawany masom po to, by miały namiastkę decydowania i nie zdały sobie sprawy, że są niemalże darmową siłą roboczą na usługach oligarchów.

MILAGRO A JAR
Też mi wybór – między dżumą a cholerą! Wybory to kolaboracja, wspieranie niewolniczego systemu. I owszem, wybierasz, swoich ciemiężycieli, którzy cię potem kiwają i gnębią za twoje własne pieniądze.

MĘCZYSŁAW MIĘSODUCH
Mark Twain słusznie zauważył, że jeżeli wybory miałyby cokolwiek zmienić, to od dawna byłyby już zakazane.

PAŹDZIORY OTRĘBA BYTOWICZ do publiczności
Głosuj na światowy szlagier: na planetarny elektroniczny łagier!

NIP PESELKOPF
Te ich prawice, lewice i inne witze. Kto się jeszcze dziś daje na to nabierać?! Pod powierzchniowym biciem piany znajdują się przecież te same główne cele i ten sam – zmierzający do utworzenia NWO – program.

PINA TUBO
Jest tylko jedna partia, jedna kasta – ponadnarodowa mafia pieniądza, która pociąga za sznurki wszystkich rządowych marionetek. Z jednej strony rasa panów, z drugiej – niewolników.

KRAK A TAU
Kasty-kliki-klany! Kasty, kliki, klany…

MILAGRO A JAR
I jedyne uczciwe postawienie problemu to zapytanie siebie samego, czy moje idee, słowa i czyny służą suwerenności narodowej i dziewięćdziesięcioprocentowej czy też służą interesom oligarchicznej jednoprocentowej kliki i ich multi-kulti.

ZMYSŁAW DE BEAUREGARD
Wszystko to mi pachnie zwyczajnym gotowaniem żaby.

MĘCZYSŁAW MIĘSODUCH
Wybory są aktem obywatelskiej abdykacji, bramą którą wkracza na scenę nasza polityczna bezsilność.

GIORDANO BENVENUTO
W instytucjach europejskich obywatel nie ma żadnego, ale to żad-ne-go środka prawnego pozwalającego temperować nadużycia władzy! (słychać jeszcze głośniejszy „chrobot Monteskiusza”) Gdy nie ma nadużyć – da się żyć. Gdy jednak w wyniku rosnącego długu publicznego zaczynają się cięcia w świadczeniach emerytalnych, gdy sypie się służba zdrowia, gdy prywatyzowane są jedne po drugich przedsiębiorstwa sektora publicznego, gdy rosną nieustannie podatki (oczywiście tylko dla maluczkich, gdyż dla korporacji – drastycznie maleją, dla oligarchów – nie istnieją), gdy rośnie wykładniczo bezrobocie, wówczas zaczynasz rozumieć – chyba, że nie – czym pachnie ta twoja: Wspólnota!

MILAGRO A JAR
Co wtedy ludziom pozostaje? – Ulica! Jedynie wyjść na ulicę i protestować!

NIP PESELKOPF
A i to się wkrótce skończy. Po wprowadzeniu ustawy 1066 o zgromadzeniach i bratniej pomocy15, siły porządkowe skutecznie wyperswadują ochotnikom wspólne spacerki na ulicach. Uzbrojone w broń palną, tasery, elektroniczne bajery, LRAD-y, armatki wodne, pałki formacje zbrojne i funkcjonariusze spec służb innych państw będą mogły tłumić wszelkie zamieszki czy manifestacje na terenie kraju.

GIORDANO BENVENNUTO
Te – jak je nazywasz – służby porządkowe innych państw to paramilitarna prywatna żandarmeria europejska: Eurogendfor. Jednostka składa się z 3000 pałających przyjaźnią robocopów, którzy w każdej chwili mogą być wysłani do miejsc wymagających pacyfikacji.

ZMYSŁAW DE BEAUREGARD
Warto wiedzieć, że na mocy traktatu Lizbońskiego, siły porządkowe mają prawo zabijać ludzi biorących udział w zamieszkach.

KRAK A TAU
Albo w zgromadzeniach zakwalifikowanych przez nich jako zamieszki.

NIP PESELKOPF
Gdy Eurogendfor wkracza do jakiegoś państwa, obszar przez nich zajmowany przestaje być dostępny dla władz kraju, w którym jednostka interweniuje. Mają specjalne uprawnienia, właściwie to są ponad prawem – nie mogą być ścigani za swoje poczynania przez organy sprawiedliwości.

GIORDANO BENVENUTO
Armia czy policja strzelały do swoich, lecz gdy tłum wychodził gromadnie, masowo na ulice, wówczas odmawiali.

NIP PESELKOPF
Odmawiali, gdyż wśród manifestujących mogli się znajdować ich rodzice, krewni, dzieci, bliscy czy znajomi.

ZMYSŁAW DE BEAUREGARD
I tej odmowy tyrani boją się nade wszystko.

GIORDANO BENVENUTO
Machiawelicznym rozwiązaniem są więc siły międzynarodowe. Ci nie będą mieli skrupułów, by wpakować w nas cały magazynek. Jesteśmy dla nich obcy.

PINA TUBO
Prawdziwa machina wojenna przeciwko ludowi.
PAŹDZIORY OTRĘBA BYTOWICZ „entuzjastycznie”
Wunderwaffe! Żeby zapewnić bezpieczeństwo! Bezpieczeństwo!!! Żeby konsument spokojnie spał wśród kojącego szumu kul i policyjnych pał!

NIP PESELKOPF
Przed drugą wojną nazistów żarliwie i szczodrze wspierały rodziny wielkich posiadaczy – dzisiaj z takim samym animuszem wspierają Unię Europejską. Naziści powołali do życia instytucje, które pozwały im rządzić bez żadnej demokratycznej kontroli, Unia także. Naziści zrobili wszystko, by zarobki pozostały jak najniższe a zyski dla posiadaczy jak najwyższe, Unia także! Historia – niestety – się powtarza.

PAŹDZIORY OTRĘBA BYTOWICZ refleksyjnie, à la Stańczyk
Jakie to szczęście dla rządzących… (macha ręką) – –

KRAK A TAU
To nieustanne spychanie cudu życia do ponadnarodowego getta ekonomii i kapitału musi w końcu wywołać reakcję.

GIORDANO BENVENUTO
I reakcja będzie ponadnarodowa jak sam kapitał.

PINA TUBO
Prędzej czy później bieda świata wylegnie na barykady.

PRIMUM NON NOCERE entuzjastycznie
Już wylega! Sami słyszeliście: Hiszpania, Tunezja, Portugalia, Quebec, Ukraina, Islandia, Ameryka, Grecja, Argentyna, Meksyk, Egipt, Turcja… – dziejowe tsunami protestów objęło całą Planetę a Wisconsin, Ferguson, Peurta del Sol czy Syntagma stały się symbolami tych wolnościowych dążeń. To przecież prawdziwa współczesna Światowa Wiosna Ludów!

PAŹDZIORY OTRĘBA BYTOWICZ
Psy szczekają a karawana idzie dalej. Mogą sobie wylegać, nalegać, oblegać i oburzać do woli! Nawet setkami tysięcy. I co z tego!? Zmieniło to coś!? Nic a nic. Ci, co byli u żłobu, dalej są u żłobu! Na okrągło uśmiechnięte po zęby, te same wypasione gęby!

NIP PESELKOPF
A jeśli będziesz za bardzo podskakiwać, naślą na ciebie wojsko, policję, spec służby, media – wszystko, by stłumić protest w zarodku. Zobacz Grecję. Obcięli tam emerytom renty o połowę. Możesz sobie pooglądać w Internecie zakrwawione staruszki, które protestowały i które równo pałowała policja!

MILAGRO A JAR
Grecja, to my!

RAZEM
Grecja, to my!!!

PINA TUBO
Ludzie walczą ze sobą miast położyć kres systemowi.

OGNISTY PTAK
System ma swe źródło w ludziach, którzy go stworzyli. To my jesteśmy systemem i to my jesteśmy odpowiedzialni za jego zmianę.

MĘCZYSŁAW MIĘSODUCH
Dopóki człowiek nie sięgnie do sedna wszelkich problemów – do swego wnętrza, wszystkie działania zewnętrzne będą zwykłym pudrowaniem wrzodów.

OGNISTY PTAK
Potrzeba nam i jednego i drugiego. Musimy wrócić do plemiennych podstaw społeczeństwa i tworzyć niezależne od systemu, oparte na uniwersalnych wartościach wspólnoty.

NIP PESELKOPF
Głównym „osiągnięciem” naszych zatomizowanych społeczeństw jest coraz większa militaryzacja i coraz większe masy ludzi zabijane w coraz krótszym czasie.

MĘCZYSŁAW MIĘSODUCH
Każda nieoświecona władza – a w naszej historii miast-państw znamy jedynie taką – dąży nieuchronnie do nadużyć, przemocy, wojen, eksterminacji.

KRAK A TAU
Jednym słowem – do tyranii.

NIP PESELKOPF
Aż napotka granicę. Aż napotka granicę…

MILAGRO A JAR
A granice możemy ustalić i jej strzec wyłącznie my sami.

MĘCZYSŁAW MIĘSODUCH
W mrok dziejów odchodzą tyranów pompeje, zorza świadomości widnieje, widnieje…

OGNISTY PTAK
Przyczyna jest zawsze ta sama: ludzkie plemię straciło całkowicie kontakt z Wakan Tanka – z Wielkim Duchem i fakt ten odbija się nieuchronnie w stworzonych przez nie strukturach politycznych i społecznych.

PINA TUBO
Co przekłada się na rodzaj ogólnoludzkiego konsensusu, współczesnego hipnotycznego snu, w którym każdy energicznie zrzeka się odpowiedzialności za swoje życie gdzie tylko może i jak tylko może.

PAŹDZIORY OTRĘBA BYTOWICZ
Matrix moja droga, matrix.

KRAK A TAU
Duchowość powierzamy księżom, zdrowie – lekarzom, rządy – politykom, nasze wrodzone możliwości – technologii, itd. Zawsze szukamy autorytetu na zewnątrz, nigdy wewnątrz.

GIORDANO BENVENUTO
Nasza cywilizacja jest jak zacięta płyta – od tysiącleci żłobimy jeden rowek, uporczywie ignorując fakt istnienia płyty, nie mówiąc już o całych płytotekach.

ZMYSŁAW DE BEAUREGARD
Wszystko zaczyna się od przemiany wewnętrznej. Dopóki polityka nie połączy się z mistyką, dopóki myśl nie będzie wypływać z serca będziemy skazani na historyczną kołowaciznę, na obsesyjne powielanie przeszłości.

OGNISTY PTAK
Dziejowy wybór przed którym stoi obecnie człowiek i ludzkość to wybór między suwerennością a niewyobrażalnym zniewoleniem.

PAŹDZIORY OTRĘBA BYTOWICZ
Albo głowy w piasek chowanie i kolaboracji defekt – albo globalny bojkot i masy krytycznej efekt!

MĘCZYSŁAW MIĘSODUCH
Czas na solidarny marsz poza matrix, czas na ludzkości zmartwychwstanie.
Z głośników –  na tle odgłosów palącego się chrustu i buzujących płomieni –  dobiega głos Joanny d’Arc.

JOANNA D’ARC
J’ai bon maître, c’est Notre Seigneur, à qui je m’attends de tout et non à autre.
Słychać buzujące, huczące coraz głośniej płomienie.

MASA KRYTYCZNA
Zza kulis słychać marsz i śpiew Masy Krytycznej: „Globalny marsz ludzkości, do pieca jednomyślności”. Śpiewając, kroczą marszowym krokiem, aż docierają do rampy. Zatrzymują się dokładnie po środku. Dołączają do nich Ludzie Bezdomni i śpiewają razem poniższy tekst.
Światło wyłania ZESPÓŁ MUZYCZNY
.

Gdyby człowiek tylko chciał, więcej serca w głowie miał.
Gdyby człowiek tylko chciał, więcej serca…

Hej, siema. Jak leci? Co kupujesz? – Niewolniczą pracę dzieci.
Oj tam, oj tam, zaraz jakieś dzieci, włącz lepiej telewizor i zobacz, co leci.
Od rana do nocy pracujesz, kupujesz, cudu życia już dawno nie świętujesz.
Powiedz, dlaczego, dlaczego, cholera, tak bardzo kręci cię kierat!?

Siekiera, mantra, ciągły wzrost – zarobkowe niewolnictwo, mówiąc wprost.
Jakie to szczęście dla rządzących, miliardy dwunogów w ogóle nie myślących.

Patrz! Patrz! – Przez kredytowe kraty. Cały świat masz dziś na raty.
Jak świat długi, jak szeroki, tonie człowiek w długach – wszystko wporzo oki doki.
Żyję więc kupuję, kupuję więc jestem – stało się ludzkim credo-manifestem
i zamiast pięknych dzikich mustangów, globalne stado potulnych kaufzwangów.

Siekiera, mantra: ciągły wzrost – zarobkowe niewolnictwo, mówiąc wprost.
Jakie to szczęście dla rządzących, miliardy dwunogów w ogóle nie myślących.

A w fabrykach trwa produktów postarzanie – szanowni panowie, drogie panie,
nie po to, nie po to, by dbać o twe potrzeby, lecz byś elitom służył i szybciej szedł do gleby.
Gdzie nieskończony wzrost ekonomiczny, tam duch coraz bardziej rachityczny.
Zrozum, jutro nie będzie już żadnej gospodarki, tylko kilku wybranych wsiądzie do arki!

Siekiera, mantra, ciągły wzrost – zarobkowe niewolnictwo, mówiąc wprost.
Jakie to szczęście dla rządzących, miliardy dwunogów w ogóle nie myślących.

Chcesz być wolny? – Płać podatki! Bo jak nie to – marsz za kratki.
Schneller! Schneller! Wypełniać zeznanie! A zeznanie – to brzmi bardzo podejrzanie.
Nocą w jakimś mieście zabrano matkę dzieciom – że niby nie płaciła bankowym kmieciom.
Witaj w suchej nitki klubie, brat PIT do cna cię oskubie!

Siekiera, motyka, piłka, szklanka – znów na ludzi jest łapanka.
Jakie to szczęście dla rządzących, miliardy dwunogów w ogóle nie myślących.

Lichwa, lichwa, wolny rynek ochotników – siedem miliardów nieświadomych niewolników,
pracuj, kupuj twe do szczęścia przepustki – żaden przedmiot nie zapełni twej duchowej pustki.
Śmieciowe zatrudnienie, ktoś z ciebie zdziera skórę – globalny obywatel napędza koniunkturę;
rosną długi, prekariat, bezrobocie – Bank Światowy na tobie zbija krocie.

Siekiera, mantra: ciągły wzrost – zarobkowe niewolnictwo, mówiąc wprost.
Jakie to szczęście dla rządzących, miliardy dwunogów w ogóle nie myślących.

Zimna wojna się skończyła i już staruszka nie w modzie,
zimny pokój, ten to dopiero zostawi ciebie na lodzie.
Zimna wojna się skończyła i już staruszka nie w modzie,
zimny pokój, ten to dopiero zostawi ciebie…

Gdyby człowiek tylko chciał, więcej serca w głowie miał.
Gdyby człowiek, gdyby człowiek, gdyby człowiek więcej serca miał.
Gdyby człowiek, gdyby człowiek, więcej serca, więcej serca miał

Czas już na zmianę, więc zmieńmy to sami,
jesteśmy przecież dziewięćdziesięcioma dziewięcioma procentami!
Czas już na zmianę, więc zmieńmy to sami,
jesteśmy przecież dziewięćdziesięcioma dziewięcioma procentami!
Wszystko w naszych rękach, więc zmieńmy to sami,
jesteśmy dziewięćdziesięcioma dziewięcioma procentami!

Grupują się w pierwotną kolumnę i śpiewając diminuendo wers: ” Czas już na zmianę, więc zmieńmy to sami, jesteśmy przecież dziewięćdziesięcioma dziewięcioma procentami!”, schodzą  ze sceny.
ZESPÓŁ MUZYCZNY w półmroku
.

Wiktor Gołuszko jest poetą, pisarzem, tłumaczem, kompozytorem, blogerem (Blog Wiktora Go). Wydał tomik prozy: „Ulisses”, publikował w czasopismach literackich takich jak „Zeszyty Literackie”, „Nieregularne Pismo Kulturalne Kwartalnik”, „Neurokultura”, „Magazyn Literacki Minotauryda”, „Wakat” oraz w periodykach „Wegetariański Świat” i „Szaman”. Jego wiersz: „Ostatnia Wieczerza” wszedł w skład antologii poezji polskiej poświęconej Beethovenowi, która znalazła się w biografii kompozytora zatytułowanej: „Beethoven — Próba Portretu Duchowego” autorstwa Adama Czartkowskiego. Obecnie artysta ukończył pracę nad misterium: „Hieros Gamos czyli Święte Gody” — sztuką z pogranicza poezji i teatru, do której skomponował również muzykę. Więcej: Blog

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Emoralni*