KATEDRA — animacja

Katedra to siedmiominutowy film krótkometrażowy z 2002 roku w reżyserii Tomasza Bagińskiego, oparty na opowiadaniu Jacka Dukaja — polskiego pisarza SF pod tym samym tytułem. Film był nominowany do Oskara w kategorii filmu animowanego. Tomasz nieźle podniósł nam ciśnienie w 2002 roku. Pewnie nie ja jeden siedziałem wtedy przed telewizorem do piątej rano oczekując na werdykt Akademii.

Aż trudno uwierzyć, że minęło już 12 lat. Film praktycznie nie zestarzał się ani trochę, wciąż wciąga i przyciąga uwagę. Znakomita muzyka, spokojna, ale pełna niedopowiedzeń narracja, atrakcyjna grafika, niesamowita dbałość o szczegół. Ale to co stanowi o klasie tego filmu/animacji, to trudny do precyzyjnego zdefiniowania klimat, nastrój potęgowany przez paletę barw jaką zastosował Bagiński. Patrząc dziś — z perspektywy 12 lat, widzę wyraźnie nawiązania do malarstwa innego Tomasza, nieżyjącego już i niezapomnianego Tomasza Beksińskiego. Ten sam niepokój, ta sama gęsta atmosfera, te same, czające się w mroku obrazu, czy to na płótnie czy na ekranie, niedopowiedzenia i niepokoje. Oglądając film po długiej przerwie widzę także inspiracje H.R. Gigerem. Chyba skojarzenia z pracami Szwajcara są dla mnie jednoznaczne, choć Giger poszedł o wiele dalej niż Bagiński. Całość trzyma się świetnie mimo upływu 12 lat i wciąż potrafi wzbudzić emocje. Zdecydowanie warte polecenia, choć ostatecznie Oscar przypadł w udziale komu innemu. — Tomasz A.Morris

KATEDRA
Reżyseria: Tomasz Bagiński
Scenariusz: Jacek Dukaj
Produkcja: Piotr Sikora, Jarosław Sawko
Muzyka: Adam Rosiak
Realizacja i nagranie muzyki: Kuba Pietrzak
Reżyseria dźwięku: Bartek Woźniak
Imitator dźwięku: Jan Woźniak
Głosy: Jola Rzebuska, Maria Kucharska, Marcin Jaskowski, Piotr Widlarz
Nagranie: Post Meridian
Naświetlenie: Digital FilmLab

2 odpowiedzi na “KATEDRA — animacja”

  1. Chciałabym pomimo upływu lat od zamieszczenia artykułu wytknąć autorowi jeden kardynalny błąd. Zdanie „Patrząc dziś — z perspektywy 12 lat, widzę wyraźnie nawiązania do malarstwa innego Tomasza, nieżyjącego już i niezapomnianego Tomasza Beksińskiego” wprowadza czytelników w błąd. Tomasz Beksiński był synem Zdzisława Beksińskiego artysty, który to malował obrazy i w jego dziełach można doszukiwać się podobieństwa. Sam Tomasz był prezenterem radiowym oraz dziennikarzem muzycznym. Uprzejmie proszę o korektę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Emoralni*