EDWARD SNOWDEN: DEMASKATOR CZY SZPIEG

Zamiast smartfonów posługuje się zwykłymi telefonami komórkowymi. Jest amerykańskim demaskatorem, byłym pracownikiem CIA zatrudnionym niegdyś przez firmy Dell, oraz Booz Allen Hamilton na umowach dla NSA. Edward Snowden to człowiek, który jako pierwszy ujawnił światowej opinii publicznej fakt, że anonimowość to mit i każdy może być inwigilowany przez NSA — Amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Narodowego. Edward Snowden ujawnił na łamach prasy kilkaset tysięcy poufnych, tajnych i ściśle tajnych dokumentów NSA, co zostało określone przez prasę jako największy wyciek danych informacji w historii USA.

Co ujawnił Edward Snowden? Przede wszystkim informacje o programie PRISM, który pozwala na całym świecie masowo podsłuchiwać rozmowy prowadzone poprzez telefony komórkowe i Internet. Według Snowdena PRISM umożliwia NSA przeglądanie poczty elektronicznej, dostęp do czatów i wideoczatów, oraz czerpanie informacji z serwisów społecznościowych.
Snowden ujawnił również, że służby wywiadowcze USA szpiegowały instytucje Unii Europejskiej i ponad 30 czołowych polityków na świecie m.in. kanclerz Angelę Merkel. Ujawnił, że Amerykanie od 2009 roku niezgodnie z obowiązującym prawem, wchodziły do sieci komputerowych wschodnioazjatyckiej sieci Pacnet, a także chińskich operatorów telefonii komórkowej. 17 czerwca 2013 roku dziennik „The Guardian”, powołując się na dane uzyskane od Snowdena, podał, że służby specjalne Wielkiej Brytanii i USA, prowadziły monitoring komputerów i podsłuchiwały zagranicznych polityków i urzędników, biorących udział w spotkaniu grupy G20 w Londynie w 2009. Brytyjskie służby specjalne w czasie trwania spotkania, prowadziły podsłuch telefonicznych rozmów prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa. Snowden podkreśla, że nie ujawnił wszystkich posiadanych informacji.

Ucieczka i azyl

Człowiek, który wstrząsnął amerykańskimi służbami wywiadowczymi, jest cały czas poszukiwany przez władze USA pod zarzutem ujawnienia tajemnic państwowych i szpiegostwa. Jego ucieczka do HonkKongu była jak gotowy scenariusz filmu sensacyjnego. Wiele państw odmówiło mu pomocy. W końcu Wenezuela zgodziła się udzielić mu azylu. Jednak kiedy znalazł się na lotnisku w Moskwie, okazało się, że władze USA cofnęły mu paszport, więc nie mógł dalej podróżować. Przez miesiąc Snowden przebywał w strefie tranzytowej lotniska Szeremietiewo, by w sierpniu otrzymać azyl w Rosji na okres jednego roku. Tego samego dnia opuścił lotnisko w towarzystwie reprezentantki WikiLeaks Sarah Harrison. Okres azylu został mu przedłużony do roku 2020. Według adwokata Snowdena, dokładne miejsce jego pobytu nie zostanie ujawnione. Edward Snowden jest pod stałą ochroną oficerów Departamentu Kontrwywiadu Wojskowego FSB.

Nowe szczegóły ucieczki Snowdena ujawniły niemieckie stacje publiczne NDR i WDR oraz dziennik „Sueddeutsche Zeitung”, co zostało odebrane jako kompromitacja władz USA. Po wielkim ujawnieniu danych, Amerykanie za wszelką cenę próbowali ściągnąć demaskatora do USA, by wytoczyć mu proces. Dlatego wystąpili z oficjalnym wnioskiem do władz Chin o wydanie im Edwarda Jamesa Snowdena. Tymczasem legitymował się on paszportem wydanym na nazwisko Edward Joseph Snowden. W ten sposób udało mu się bez przeszkód wsiąść na pokład samolotu lecącego z Hongkongu do Rosji. W Moskwie Snowden chciał wsiąść do samolotu lecącego do Hawany. To jednak mu się nie udało, ponieważ władze USA zdążyły unieważnić jego paszport. Jednak Snowden jeszcze raz wyprowadził specsłużby USA w pole. Wiedząc doskonale, że jest na podsłuchu, powiedział, że przebywający w Moskwie prezydent Boliwii Morales, chce go zabrać na pokład swojego samolotu. W efekcie nacisków USA Austria, łamiąc wszelkie zwyczaje dyplomatyczne, zmusiła Moralesa do lądowania w Wiedniu i poleciła przeszukać samolot prezydenta. Snowdena oczywiście nie było na pokładzie samolotu. Incydent ten wywołał jednak międzynarodowy skandal i stał się oficjalnym powodem przyznania mu azylu politycznego w Rosji.

EDWARD SNOWDEN: DEMASKATOR CZY SZPIEG
Reżyseria: Wanda Koscia
Scenariusz: Tilman Remme, Wanda Koscia
Producenci: Elsine Van Os, Tilman Remme, Tewe Pannier
Narrator: Greg Marston
Muzyka: Neil Cartwright
Produkcja: Canal+ 2019

4 odpowiedzi na “EDWARD SNOWDEN: DEMASKATOR CZY SZPIEG”

 1. Nie można wykluczyć powiązań ujawnienia danych wywiadowczych, stosowanych metod, nazwisk i oprogramowania CIA, z uzyskaną przewagą Rosjan w sieci, a w konsekwencji znaczącym ich wpływem na wybory w 2017, o czym było dość głośno. Wtedy cisnęło się na usta pytanie: co w tym czasie robił wywiad USA?
  Mało też brakowało, by Trump był wybrany na kolejną kadencję.
  Co do korzyści w poprawie ochrony danych osobowych, to warto pamiętać, że mówimy cały czas prawdopodobnie jedynie o chwilowym osłabieniu inwigilacji prowadzonej przez instytucje USA. Lista konkurentów na rynku inwigilacji nie tylko dotyczy pozostałych krajów o ambicjach mocarstwowych, ale obejmuje też koncerny.
  Korzyści z możliwości profilowania i sterowania upodobaniami potencjalnych konsumentów/obywateli dla optymalizacji zysków, czy przewagi w grze politycznej, są wystarczająco motywujące do dalszego rozkręcania totalnej inwigilacji.
  Praktycznie służby wywiadowcze w każdym kraju są poza kontrolą obywatelską, nie wspominając o całkowicie niezależnej polityce międzynarodowych korporacji.

  1. Zagadzam się. Zawsze byłem zdania, że tak naprawdę każdym krajem rządzą służby specjalne i rózne agencje rządowe, ponieważ mają „patent” na bezśladowe zabijanie kogo chcą i jak chcą.

 2. Gdyby sytuacja była odwrotna, to znaczy, gdyby to Rosjanin ujawnił tajemnice FSB i zadekował się na lotnisku w USA, to nie byłoby mowy o żadnym procesie, ani o żadnym wydaniu, tylko najadłby się Nowiczoka pomimo ścisłej ochrony ze strony Amerykanów. Dlatego też ze strony rosyjskiej (ani też chińskiej) nigdy takie dane nie wyciekną, a przecież dobrze wiadomo, że i Chińczycy i Rosjanie robią dokładnie to samo. I Francuzi też.

  1. Masz jakieś info odnośnie tego jak inwigilują Rosjanie i Chińczycy?

   Jeśli tak, to puść link (może byc po ang)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Emoralni*