Koncert w Warszawie. Słynny polski jazzman

Polski jazz ma niezwykle barwną i bogata historię, co jest powodem do dumy wszystkich miłośników tej muzyki, powstałej w dzielnicy prostytutek w Storyville w Nowym Orleanie na początku 20 wieku. Powodów do dumy jest wiele — mamy jeden z najstarszych w Europie festiwalów jazzowych „Jazz Jamboree”, mamy świetnych muzyków jazzowych, jak choćby znany na całym świecie Tomasz Stańko. Do tego elitarnego grona należy obecnie Włodek Pawlik. W 2014 roku, prowadzony przez niego zespół Włodek Pawlik Trio, wspólnie z Filharmonią Kaliską i Randy Breckerem, zdobył nagrodę Grammy w kategorii Best Large Jazz Ensemble Album.

„Anhelli” jest wynikiem inspiracji Pawlika poematem Słowackiego. Utwory zawarte na płycie są zatem historią, którą opowiada pianista i towarzyszący mu muzycy: kontrabasista Paweł Pańta i Cezary Konrad.
Słychać tu niesamowitą dojrzałość muzyczną i wrażliwość lidera. Bezbłędnie przechodzi on z melancholijnych konwencji w popisowe improwizacje. Momentami słyszymy dynamikę gry Herbiego Hancocka, a innym razem harmoniczną płynność Jarretta.
Płytę zaczyna utwór „East Side Story” będący nawiązaniem do słynnego musicalowego standardu. Tyle tylko, że tu, temat dotyczy historii polskich zesłańców, o których pisał Słowacki.
Charakter całej płyty najlepiej oddaje utwór tytułowy. „Anhelli” jest dialogiem lidera z pozostałymi muzykami. Rozpoczyna się od delikatnego sola pianisty, by nagle przejść w fazę fortissimo i wprowadzić słuchacza w tę muzyczną „wędrówkę”
. — Infomusic.pl

Dźwięki, które dla kogoś mogą być niesłyszalne, nieważne, dla mnie staja się inspiracją i nabierają ogromnej wagi… Ja myślę uszami. — Włodek Pawlik

Lista utworów:
1. East Side Story
2. Bliżej… (Closer)
3. Anhelli
4. Ellenai
5. Kind of Blues
6. Po burzy (After Storm)
7. Witkacy
8. Transylvanian Dance
WŁODEK PAWLIK – piano
PAWEŁ PAŃTA – acoustic bass
CEZARY KONRAD – drums
Fabryka Trzciny Live, Warszawa 2006

Włodek Pawlik — polski kompozytor, pianista jazzowy i pedagog. Kompozytor i wykonawca kilkunastu autorskich płyt z muzyką jazzową, autor muzyki filmowej i teatralnej. Od lat 90. lider Włodek Pawlik Trio — zespołu, w którym gościł wiele znakomitości polskiego i światowego jazzu, grali w nim m.in.: Randy Brecker, Billy Hart, Richie Cole. Współpracuje z amerykańskim zespołem – Western Jazz Quartet. W jego dorobku artystycznym znajduje się ponad 20 albumów, szereg dzieł muzyki filmowej oraz kompozycji współczesnych. W 2014 r. prowadzony przez niego zespół Włodek Pawlik Trio, wspólnie z Filharmonią Kaliską i Randy Breckerem, zdobył nagrodę Grammy w kategorii Best Large Jazz Ensemble Album. Występował na takich festiwalach jazzowych jak: North Sea Jazz Festival (Haga 1998) oraz European Jazz Festival (Ateny 2006), a także na festiwalach poświęconych muzyce poważnej. Jest autorem muzyki do filmów Wrony i Pora umierać Doroty Kędzierzawskiej oraz Rewers Borysa Lankosza. Za muzykę do Rewersu otrzymał nagrodę w konkursie głównym w kategorii „Nagrody indywidualne” 34. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, za najlepszą muzykę do filmu. Skomponował ścieżkę muzyczną do międzynarodowych produkcji: Nightwatching Petera Greenawaya i Within the whirlwind w reżyserii Marleen Gorris. Od początku lat 80. związany z Festiwalem Artystycznym Młodzieży Akademickiej, na którym prowadzi warsztat jazzowy. Przez długie lata akompaniator Elżbiety Wojnowskiej, a także autor i współautor muzyki do wielu piosenek tej artystki. Był kierownikiem muzycznym realizowanego przez TVP widowiska taneczno – muzycznego „Chopin4”, które miało premierę w Targach Kielce w 2010 w czasie uroczystości otwarcia nowej hali wystawowej.
Więcej: Portfolio
Foto: materiały prasowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Emoralni*