Senna to oparta na faktach historia Brazylijczyka Ayrtona Senny — legendy Formuły 1 — uważanego przez wielu za najlepszego kierowcę wyścigowego wszech czasów, tragicznie zmarłego w wieku 34 lat po wypadku podczas Grand Prix San Marino 1994. Prace nad filmem rozpoczęły się w maju 2010 roku. Był to pierwszy film biograficzny o Sennie, powstały za zgodą i z pełnym wsparciem rodziny zmarłego sportowca i władz Formuły 1, które zapewniły filmowcom dostęp do olbrzymiej ilości materiałów archiwalnych.
Polecamy: MARIUS ZABINSKI „Icon forever”, 100 x 100 cm — obraz na sprzedaż
Film z 2010 roku niespodziewanie okazał się wielkim kinowym hitem, stając się najbardziej dochodowym filmem dokumentalnym w historii brytyjskiego kina, zdobywając dwie nagrody Bafta. Przypomnijmy, że Ayrton Senna był trzykrotnym mistrzem świata Formuły 1. Wystartował w stu sześćdziesięciu wyścigach grand prix, zdobył sześćset dziesięć punktów, osiemdziesiąt jeden razy stawał na podium, z czego czterdzieści jeden razy na najwyższym jego stopniu. Sześćdziesiąt pięć razy zdobył pole position. Jeździł w zespołach Toleman, Lotus, McLaren i Williams.
Film w błyskotliwy sposób przedstawia monumentalne życie i tragiczną śmierć legendarnego mistrza wyścigów samochodowych, który był złożoną postacią, zarówno uduchowioną, jak i bezwzględną, szybko osiągając status globalnej supergwiazdy. Jego największy konkurent, Francuz Alain Prost, zarzucał mu nawet, że przez swoją żarliwą wiarę w Boga Brazylijczyk czuje się nieśmiertelny. I dlatego staje się niebezpiecznym dla innych na torze. Formuła 1 to polityka i pieniądze — powiedział kiedyś niepocieszony Senna. Dopóki nie staniesz się kimś znaczącym, musisz to tolerować. Ayrton Senna zmarł 1 maja 1994 roku o 18:37.
Senna
Reżyseria: Asif Kapadia
Producenci: James Gay-Rees, Tim Bevan, Eric Fellner
Scenariusz: Manish Pandey
Produkcja: Studio Canal, Working Title Films, Midfield Films
Rok produkcji: 2010
Zobacz także: Chiny to jedno z najważniejszych państw świata, które jako pierwsze rozwinęło na niespotykaną skalę system monitoringu i inwigilacji. Komunistyczne władze Chin nazwały go “systemem zaufania społecznego”, który ma służyć poprawie bezpieczeństwa obywateli. W praktyce polega to na tym, że każdy człowiek jest śledzony przez miliony kamer CCTV, a jego zachowanie jest punktowane przez odpowiednio zaprogramowane algorytmy.
Ciekawostka: F1 i Amazon Machine Learning Solutions Lab przez rok pracowały nad algorytmem mającym obliczyć kto był najszybszy…
Odpowiedż — Ayrton Senna jest najszybszym kierowcą w historii Formuły 1. Drugi pod względem prędkości jest Michael Schumacher, a podium uzupełnia Lewis Hamilton.