W 1966 roku, bez znajomości języka angielskiego, ale ze znanym w Polsce nazwiskiem, wyjeżdża do Londynu, gdzie udaje mu się zrobić błyskotliwą karierę. Wkrótce po przybyciu do Zjednoczonego Królestwa, zostaje dyrektorem artystycznym agencji reklamowej Young & Rubican. W 1972 roku zostaje szefem CBS Records. Rosław Szaybo jest jednym z najważniejszych polskich grafików i ilustratorów — jego dorobek artystyczny, to plakaty, ilustracje i ponad 200 okładek płyt najważniejszych gwiazd jazzu, bluesa i rocka XX wieku.
[Ilustracje: Rosław Szaybo źródło: materiały prasowe]
Okładki do płyt zamawiali u niego znani muzycy: Krzysztof Komeda, Simon & Garfunkel, Judas Priest, Leonard Cohen, The Clash. Rosław Szaybo skończył właśnie 85 lat i nadal pozostaje w znakomitej artystycznej formie, czego dowodzą jego słowa wypowiedziane w wywiadzie dla Głosu Wielkopolskiego z sierpnia 2014 roku: jest we mnie odwaga życia. Staram się nie oglądać wstecz, wolę iść do przodu i to jest dla mnie dużym pozytywem (…) Dla Johna Williamsa zrobiłem z osiem albo i dziesięć okładek. Siłą rzeczy musieliśmy się więc zaprzyjaźnić. Zaprosiłem nawet Johna do Polski. Niektóre kontakty zostają więc na lata, a inne są tylko jednorazowe. Z menedżerem Judas Priest, z którym pracowałem przy okazji okładki do płyty „British Steel”, przyjaźnię się do dziś. Zawsze, gdy tylko jestem w Londynie, umawiamy się na obiad i długo rozmawiamy (…) Życie najlepiej pokazuje, że nie każdy jest Garym Cooperem, a większość artystów to sezonowe gwiazdy. Powszechny dostęp do narzędzi, których kiedyś albo nie było, albo było bardzo niewiele, powoduje, że te gwiazdy szybciej spadają.
Rosław Szaybo (ur. 13 sierpnia 1933 w Poznaniu) — polski plakacista, fotograf i projektant okładek płyt i książek. Laureat licznych nagród oraz juror konkursów polskich i zagranicznych, przedstawiciel tzw. Polskiej Szkoły Plakatu. Prawnuk Józefa Szaybo (ur. 1841, zm. 1911) — rotmistrza kawalerii w czasów powstania styczniowego i Marii z Moniuszków (siostry hrabiny Marii de Fleury z Moniuszków, zmarli i pochowani zostali w Wierzbniku). W 1961 r. ukończył wydział malarstwa na ASP w Warszawie, pracowni malarstwa Wojciecha Fangora i plakatu Henryka Tomaszewskiego. W 1966 r. wyjechał do Wielkiej Brytanii, gdzie pracował jako niezależny projektant. Od 1968 do 1972 działał jako dyrektor artystyczny w agencji reklamowej Young & Rubicam.
Od 1972 do 1988 na stanowisku dyrektora artystycznego w firmie fonograficznej CBS Records Great Britain zaprojektował ok. 2000 okładek płyt, m.in. dla Eltona Johna, Roya Orbisona, Judas Priest (m.in. okładkę British Steel i logo zespołu), Santany, Janis Joplin, Johna Williamsa czy Czesława Niemena. W tym czasie projektował też plakaty dla angielskich teatrów. W latach 1993-2014 prowadził pracownię fotografii na ASP w Warszawie. Jego kreatywne podejście do nauki w dużym stopniu ożywiło pracownię, która pod jego kierownictwem stała się wyjątkowo popularna. Od 1994 do 1996 kierownik artystyczny Spółdzielni Wydawniczej Czytelnik. Przez kilka miesięcy prowadził też razem z żoną Alicją Michalską-Szaybo program kulinarny pt. Smakosze i rozkosze, dla telewizji Polsat. Zaprojektował m.in. słynną okładkę do płyty Krzysztofa Komedy pt. Astigmatic oraz herb dla gminy Purda na Mazurach. W 1992 otrzymał medal Polonia za wybitny wkład w prezentację Polski na Wystawie Uniwersalnej EXPO ’92 w Sewilli. Od wielu lat współpracuje z poznanym już w czasach studiów na ASP wybitnym grafikiem Stanisławem Zagórskim. Więcej: YouTube
Znakomita kreatywność i wyczucie „tematu”. Skąd ludzie mają w sobie taki talent. Ojciec nowoczesnych okladek płyt, bym rzekł. Dawniej to zwykłe fotografie były na okładkach.