Fascynujące co potrafi stworzyć ludzki umysł

Dobrą sztukę charakteryzuje zdolność przenikliwego opisu rzeczywistości i wywoływania silnych emocji u odbiorcy. Rafał Szczytko to wszechstronnie uzdolniony twórca młodego pokolenia, który portretuje i komentuje świat przy pomocy nowoczesnych środków wyrazu. W jego pracach przewijają się motywy znane z nauki, sztuki, historii i kultury. Mamy aluzje do świata gier komputerowych, kubizmu, surrealizmu, pop artu, ekologii, wielkich wynalazków i nowoczesnych technologii. Rafał Szczytko nie jest dla rzeczywistości zbyt surowy. Nie ocenia jej, nie moralizuje. Przede wszystkim stara się dać odbiorcy trochę przyjemności, poprzez tworzenie świetnie skomponowanych, bogatych w znaczenia obrazów.
[Fotoreprodukcje: Rafał Szczytko źródło: portfolio artysty]

RAFAŁ SZCZYTKO
RAFAŁ SZCZYTKO
RAFAŁ SZCZYTKO
RAFAŁ SZCZYTKO
RAFAŁ SZCZYTKO
RAFAŁ SZCZYTKO
RAFAŁ SZCZYTKO
previous arrow
next arrow

Od najmłodszych lat mam dwie pasje które mnie pochłaniają, tj. rysunek oraz komputery.
Obydwa zainteresowania połączyłem w jedno, tworząc głównie grafikę komputerową z zeskanowanymi rysunkami na papierze.
Lubię eksperymentować i w zależności od nastroju, szukam nowych technik. Zdarza mi się stworzyć cyfrowy kolaż, fotomontaż, pixelart jak i bardziej analogowo: rysunek na papierze, murze, drewnie.
Próbowałem również niekonwencjonalnych metod, takich jaki ręczne wyklejanie szablonów za pomocą foli do banerów reklamowych. Technika dosyć chałupnicza, gdyż w agencjach reklamowych używa się do tego celu ploterów.

Swój warsztat doskonalę samodzielnie — nie ukończyłem żadnej uczelni artystycznej.

Cenię sobie swobodę w tworzeniu — nic tak nie uczy jak metoda prób i błędów. To powoduje, że styl jakim się posługuję często ulega zmianom. Zawsze po stworzeniu danej pracy, przyglądam się jej i zastanawiam co mógłbym zrobić lepiej następnym razem.
Pomysły czerpię z różnych źródeł — nie sposób wymienić wszystkich. Na pewno silnym bodźcem jest ludzka podświadomość. Fascynuje mnie to, co potrafi stworzyć umysł, częściowo bez naszej kontroli. Dobrym przykładem są sny, w których rzeczywistość łączy się z fikcją, kreując nierealny świat. Uwielbiam również klimat retro, który również wykorzystuję: motywy starych ilustracji z książek i magazynów, komiksy, polskie plakaty z czasów PRL-u, zdjęcia z kliszy a także pikselowa grafika tworzona na ośmiobitowych komputerach z lat osiemdziesiątych.
Na co dzień zajmuję się zupełnie inną branżą, jestem pracownikiem wsparcia technicznego. Odbieram telefony i pomagam ludziom rozwiązywać problemy z ich sprzętem komputerowym. Tworzenie grafiki jest dla mnie odskocznią od codziennej rutyny. Można powiedzieć że sztuka jest terapią w której znajduję równowagę.
Swojej pasji nie traktuję jak coś, co mogłoby mi kiedyś zapewnić sławę i pieniądze. Jest to bardziej osobiste przekazanie moich emocji, którymi chcę się podzielić. Cenię sobie wypowiedź innych ludzi i ich konstruktywną krytykę.

Rafał Szczytko — urodzony w 1983 roku w Szczecinie, obecnie mieszka w Policach. Jest samoukiem, swój styl udoskonala od najmłodszych lat. Posługuje się głównie techniką opartą na połączeniu rysunku (lineartu) z grafiką komputerową. Nie ogranicza się jednak do jednej formy, eksperymentuje również z folią banerową, rysunkiem na drewnie, mini muralem, kolażem. Tematyką prac są głównie surrealne i psychodeliczne wizje, zawarte w podświadomości ludzkiego umysłu. Często odnaleźć w nich można symbolikę, ale i bezpośrednie odniesienie do rzeczywistości. Do tej pory swoje prace publikował pod pseudonimem „Raphis” na wernisażach, stronach internetowych, plakatach, wlepkach, ilustracjach. Od 2017 roku próbuje swoich sił w grafice pixelart na komputerowej demoscenie. Więcej: Portfolio|DeviantArt.com|Digart.pl

Jedna odpowiedź do “Fascynujące co potrafi stworzyć ludzki umysł”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Emoralni*