Choć zapisał się w historii polskiej awangardy w latach 80-tych, jako współtwórca ruchu Totart i takich programów TV jak niezapomniane Dzyndzylyndzy, Brzóska Show, Lalamido, Pętla czasu i inne, nie jest jedynie charyzmatycznym performerem — jest znakomitym rysownikiem o nieprzeciętnej wyobraźni, doskonale opanowanym warsztacie twórczym i zabójczym poczuciu humoru. Paweł Paulus Mazur rysuje by czuć radość tworzenia i bez cienia patosu dzielić się nią z odbiorcami. To prace klasyczne w wykonaniu, ale z surrealistyczno-ironicznym odcieniem. Emanuje z nich spora dawka dobrej energii (nie mylić z „dobrą zmianą”). Nasze osławione Życie, pomimo wielu łatwo dostrzegalnych wad, wcale tak źle nie wygląda.
[Fotokopie: Paweł Paulus Mazur źródło: zbiory prywatne artysty]
Wykonywanie grafik czy rysowanie rysunków sprawia mi ogromną przyjemność. Mogę śmiało powiedzieć, że całym sobą kocham to, co robię. Rysunki czy grafiki wykonuję takimi materiałami aby „przeżyły” kilkaset lat. Wspominam o tym, ponieważ około 30 lat temu popełniłem kilkadziesiąt rysunków długopisami, a wiadomo, że pewne składniki tuszu długopisowego z upływem lat „ulatniają” się. Stąd część tych „długopisowych” prac nabrała charakteru sztychów średniowiecznych. Po ulotnieniu się tuszu długopisowego (niebieski kolor) prace te „weszły” w delikatną sepię (jasny brąz), co przydało im szczególnego uroku i charakteru.
Prace plastyczne
Prace plastyczne są efektem obserwacji rzeczywistości i mojej ekspresji wewnętrznej, która musi mieć „ujście” — w tym przypadku na papier. Przychodzi pewna myśl na jakiś temat, więc przelewam to na brystol, czasem papier czerpany. Zdarzało mi się oczywiście tworzyć rysunki na zamówienie (z czegoś trzeba żyć). Jednak rysowanie me podyktowane jest w głównej mierze radością tworzenia. Sam nie wybierałem sposobu nanoszenia „tematu” — po prostu pojawił się któregoś dnia taki a nie inny styl tworzenia rysunków czy ilustracji. Żmudne nakładanie tysięcy kreseczek np. w formacie A4 jest czasochłonne, ale to mnie cieszy. Niekiedy powtarzalność nakładania tychże kreseczek, wprowadza mnie w tzw. trans twórczy. Nie korzystam z używek takich jak alkohol czy dragi, bo to rozprasza i rozprecyzowuje proces twórczy.
Gdy przez 10 lat rysowałem etatowo dla „Gazety Morskiej”, czy 5 lat dla „Przekroju”, to rysunki te oczywiście miały trochę inny charakter niż te, które wykonuję prywatnie z wewnętrznej potrzeby. Miałem kilkanaście wystaw indywidualnych i brałem udział w kilkudziesięciu zbiorowych. Dosyć powiedzieć, że
dużo mych prac poszło do ludzi.
Część podarowałem, część zakupiono. Miło mi, że zasiliły zbiory takich osób jak: Stanisław Sojka, Leszek Możdżer, Jarek Janiszewski, Rafał Stepnowski, Jerzy Jankau, Aleksander Kosmus itd. Moje rysunki umilają (mam nadzieję) życie mieszkańcom osiedla Stary Browar w Gdańsku-Wrzeszczu. Przedsiębiorstwo budowlane Górscy zamówiło u mnie wykonanie rysunków, które wykonałem żmudną techniką, a oni je powiększyli i jako wielko-formatowe tapety zamieścili w oszklonych klatkach schodowych na ścianach. Jedna z tych prac jest w zestawie tutaj prezentowanym. W moim życiu pojawiają się różne aktywności: muzyczne (rozliczne projekty dźwiękowe), poetyckie (tomiki wierszy, antologie), cykliczne działania radiowe i telewizyjne (ostatnio w Polskim Radiu Program Trzeci audycja pt. „Przeminęło z wiadrem”). Jednak to rysunek, komiks czy ilustracja są motorem mych działań w codzienności. Wykonywałem komiksy zarówno o charakterze undergroundowym jak i overgroundowym, murale czy okładki książek i płyt.
Moje rysunki prezentowane na tym zacnym i gościnnym portalu powstawały w różnych latach. Część dotyczy li tylko czasów w których powstały i są one zapisem bieżącości — a część to ilustracje uniwersalne, których myśl przewodnia płynie z niezmienną energią w przyszłość. Zapraszam do kontemplacji, a nawet w przypadku zainteresowania — zakupu mych prac.
Paweł Marek Mazur (Paulus) ur. w Lublinie. Mieszka w Gdańsku. Animator kultury, współtwórca gdańskiej formacji TOTART, poeta, rysownik, muzyk, radiowiec. Technik Mebli Artystycznych po nałęczowskim PLSP. Specjalistyczny kurs reklamy SPOŁEM w Podkowie Leśnej. Pracował w gdańskim oddziale Gazety Wyborczej w latach 1991-2000, ponad 2000 rysunków. Ponad 200 rysunków dla tygodnika Przekrój (2000-2005). Rysował też dla tygodnika Ozon. Autor okładek książek min. Lecha Bądkowskiego oraz płyt min. zespołów: „Apteka” „Wylkołak” oraz „Big Cyc”. Jest też autorem komiksów i ilustracji książkowych. Ma na koncie Kilkadziesiąt wystaw zbiorowych oraz 11 indywidualnych (grafika, rysunek, malarstwo). Murale: Berlin, Gdańsk, Warszawa, Wrocław. Jest autorem (lub współautorem) programów telewizyjnych: „Dzyndzylyndzy”, „Brzóska Show”, „Lalamido”, „Pętla Czasu”, „Sprężyna Paulusa”, „Klub Młodego Rebelianta”, „Miejskie klimaty Tośki i Agaty”, „Moje miasto czyli historia Gdańskiem pisana”, „Magma Poetica”. Stworzył cykle audycji radiowych: „Jesienią lepiej się ściemnia” (RADIO ARNET 1995-1997), „Windą na Szafę” (RADIOSTACJA, JAZZ RADIO) — wyróżnienie na II Festiwalu Dobrego Humoru w kategorii Audycja Radiowa) 1999-2001, „Bursztynowa Łopata czyli Złota Rybka” — BIS POLSKIE RADIO 2006-2007, „Z przymrużeniem ucha” — POLSKIE RADIO GDAŃSK 2007, „Muzyczne przysmaki Pawła Paulusa Mazura” POLSKIE RADIO GDAŃSK 200-2010.
Autor kilku tomików poezji (jeden z wierszy wykorzystano do radiowej kampanii reklamowej telefonii komórkowej pt. TRZYGŁOWY). Autor nazw dla zespołów muzycznych: PINK FREUD Wojtka Mazolewskiego, oraz SWINGING FLY. Autor tekstów do ośmiu piosenek na płycie zespołu „Formacja Nieżywych Schabuff” pt. „24 h”. Autor nazwy „ŚLEDŹ TE STRONY” — dodatku weekendowego Gazety Wyborczej Trójmiasto. Od 2007 roku Specjalista w Dziale Kreacji Nadbałtyckiego Centrum Kultury. Koordynator, reżyser i scenarzysta zdarzeń artystycznych. Benefisy znanych osób z Pomorza: Mirosław Baka, Robert Brylewski, Maciej Sikała, prof. Mieczysław Olszewski, Andrzej K. Waśkiewicz, Jarosław Janiszewski, Zbigniew Jujka, Mieczysław Abramowicz, prof. Henryk Cześnik, Małgorzata Żerwe, Przemysław Dyakowski, ks. Dr Krzysztof Niedałtowski, Ryszard Tymon Tymański, Paweł Konnak, Krzysztof Skiba, Bożena Ptak, Krystyna Stańko. Koordynował „NIEUSTAJĄCY FESTIWAL — Z młodej piersi się wyrwało…” Jerzego Satanowskiego i Andrzeja Poniedzielskiego (4 edycje), a także „Pomorskie Zaduszki Artystyczne” (9 edycji), „EUROPEJSKIE FORUM NOWYCH IDEI 2013” — koordynacja wszystkich działań artystycznych. W latach 2007-2016 współkoordynował festiwal „Metropolia Jest Okey” (9 edycji). Wymyślił cykliczne działania „SUBKULTURY — SŁUP KULTURY” (7 edycji). W latach 1999-2008 przygotowywał i reżyserował „Tripolis Paulus Mix” (Festiwal Muzyki Niezależnej i Progresywnej — 10 edycji w klubach: Sfinks, GGOG, Żak). Od 1986 roku członek grupy poetyckiej „Zlali Mi Się Do Środka”. W latach 2002-2009 prowadził artystycznie i kabaretowo „Power Station Sopot” (Międzynarodowe Zloty Harleyowców — 8 edycji), udział w Grassomanii (2 edycje). W 2011 roku pomagał przy „Święcie ul. Północnej” w Brzeźnie, a w 2013 roku prowadził zdarzenie artystyczno-obywatelskie „Ogarnij Ogarną”. W 2011 roku otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska (Kultura), oraz Nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego (Kultura).
W 2012 roku Wydawnictwo muzyczne Impulsy Stetoskopu w ramach THE ARCHIVE OF POLISH INDUSTRIAL MUSIC wydało „Paweł Paulus Mazur 1984-1989 Dźwięki Zebrane” (6 cd box). W tym samym roku Wydawnictwo Oficyna Biedota wydało płytę duetu BRZÓSKA de PAULUS pt „Wakacje na Westerplatte”. W 2012 roku podczas Euro 2012 Polska-Ukraina był głównym konferansjerem w Strefie Kibica w Gdańsku gdzie skutecznie ujarzmiał szaleństwo kilkudziesięciu tysięcy kibiców z różnych krajów. W 2013 roku otrzymał Stypendium Kulturalne Miasta Gdańska na film poetycki o Gdańsku „Mój Cudowny Gdańsk” — film do obejrzenia w internecie. W 2014 roku prowadził 3-dniowy Art Piknik w Szczecinku, a 17 września 2014 roku z formacją Brzóska de Paulus oraz Stanisławem Sojką, zagrał koncert w Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie. W 2013 i 2014 roku wykonał 2 komiksy kilkudziesięciostronicowe: „Mazowsze 3”, oraz „Z kogutem dookoła świata”. W 2014 roku ukazał się tomik poetycki osadzonych w Gdańskim Areszcie Śledczym, do którego wykonał ilustracje oraz okładkę. W 2014 roku powstał film o Totarcie w reżyserii Bartosza Paducha, w którym są prezentowane dawne działania artystyczne Pawła Paulusa Mazura. Od początku 2014 roku realizował projekt poetycko-dźwiękowy z Tomaszem ,,Lipim’’ Lipskim występując z nim na koncertach. W 2015 roku otrzymał stypendium Urzędu Marszałkowskiego na wydanie płyty „Ludzie Pierwotni”. W lipcu 2015 roku na festiwalu Opener 2015 w Gdyni-Kosakowie miał wystawę swych prac graficznych i komiksowych z czasów Totartu. Wystawę zorganizowało Muzeum Sztuki Nowoczesnej z Warszawy. Między marcem a wrześniem 2015, wykonał 30 stronicowy komiks pt. „Sierpień 80. Historia w obrazkach” dla IPN Gdańsk. W 2016 roku jako członek zarządu Fundacji Transgressive Art zdobył fundusze i zorganizował Obchody 30-lecia Tranzytoryjnej Formacji TOTART w Gdańsku i we Wrocławiu. Skutkuje to wydaniem dwóch okolicznościowych gazet TOTART-u pod redakcją Zbyszka Sajnóga. Od 2016 roku rysuje impresyjne rysunki do programu telewizyjnego pt. „Tekieli. Krótki przewodnik po duszy” (TVP Warszawa — jak dotąd kilkadziesiąt odcinków). Rysuje też okazjonalnie dla tygodnika „Do Rzeczy”. Od 2017 roku współprowadzi z Krzysztofem Siemakiem podszytą absurdalnym humorem cotygodniową audycję słowno-muzyczną w Programie Trzecim Polskiego Radia pt. „Przeminęło z wiadrem”.
Król Polski.
Albo słynny generał 6 tej armii Wermachtu.
Pozytywny szok bo do tej pory Paulus kojarzył mi sie wylacznie z odjechanymi happeningami.