Czy „safe house” to najnowocześniejsza willa w Polsce?

Oto jeden z najnowocześniejszych domów mieszkalnych w Polsce. Zaprojektowany w latach 2004-2005 i zbudowany w 2009 roku pod Warszawą. Autorem projektu tego efektownego budynku jest Robert Konieczny — światowej sławy polski architekt z Katowic, którego w 2007 roku redakcja magazynu Wallpaper umieściła na liście „101 najbardziej ekscytujących nowych architektów na świecie”. Projekt miał zapewniać bezpieczeństwo.

Dom posiada ruchome ściany by w razie potrzeby, odgrodzić go od otoczenia. Ruchome są również potężne okiennice. Po ich całkowitym zasunięciu, budynek zaczyna przypominać betonowy bunkier. Przy rozsuniętych ścianach i otwartych oknach, willa nabiera lekkości i światła a oczom jej mieszkańców, ukazuje się wspaniały widok na ogród. Trzeba przyznać, że sam projekt wzbudził wiele kontrowersji. Ma swoich wielkich entuzjastów, którzy chcieliby go skopiować na swojej parceli, oraz zniesmaczonych przeciwników, nazywających go „apokaliptycznym więzieniem dla zombi”.

Nasze projekty nie podążają ślepo za modą, zawsze zapoczątkowane są pomysłem, a co za tym idzie ich formy są wynikowe. Ciepło, przytulnie — nie wstydzę się tego słowa, bo dom po prostu musi być przytulny. Zdecydowanie nie chodzi tu o to, żeby wejść do niego i podziwiać hardkorową betonową posadzkę, a przy tym siedzieć w kożuchu przy białej neonówce. — Robert Konieczny

Robert Konieczny — od 1999 roku prowadzi biuro architektoniczne KWK Promes (Katowice). Laureat ponad 30 nagród. Znalazł się na liście „101 najbardziej ekscytujących nowych architektów świata” czasopisma Wallpaper (2007 r.) oraz na liście „44 najlepszych młodych architektów świata” Scalae. Jego realizacje były sześciokrotnie nominowane do prestiżowej Europejskiej Nagrody Fundacji Miesa van der Rohe, a Dom Aatrialny otrzymał w 2006 r. tytuł Domu Roku na Świecie. Uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego nagrodą w dziedzinie architektury. W książce światowej sławy krytyka Hansa Ibelingsa KWK Promes została wymieniona jako jedyna współczesna pracownia z Polski, która wniosła wkład w rozwój architektury europejskiej. Więcej: kwkpromes.pl | Foto: Ola Studio

2 odpowiedzi na “Czy „safe house” to najnowocześniejsza willa w Polsce?”

  1. Niezle. Wlasciciel moze spokojnie urzadzic sobie sale tortur albo salonik do ogladania kradzionych dziel sztuki. A tak na powaznie – projekt i wykonanie rewelacja!

    1. Nie ma paneli słonecznych czy turbin wiatrowych czyli dom nie jest self sufficient. Sciany są wykonane z drewna. Zombi by to zjadły w 10 min. Dobrze sie prezentuje z daleka. To wszystko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Emoralni*