Siwa broda i spódnica. Moda niebinarna

Moda na męskie spódnice była widoczna już w latach 80.

Kiedy Brad Pitt pojawił się w Berlinie na premierze filmu „Bullet train”, 5 sierpnia tego roku, zdjęcia jego lnianego stroju momentalnie ukazały się na pierwszych stronach gazet. Aktor znany z ultramęskich ról w takich obrazach, jak choćby „Fight Club” i „Once Upon a Time in Hollywood”, przyciągał wzrok gości nietypowym elementem swojej garderoby: spódnicą.
„Nie wiem!” — powiedział później reporterowi magazynu Variety, który zapytał go o motywy takiej decyzji. „Wszyscy umrzemy, więc róbmy szalone rzeczy” — dodał.

Brad Pitt na premierze filmu „Bullet Train” w Zoo Palast, Berlin, Niemcy 2022. Foto: Markus Schreiber. Żródło: archiwum prywatne.

Znany aktor dołączył do rosnącej listy gwiazd — od Oscara Isaaca na premierze „Moon Knight”, po metaliczną, różową minispódniczkę Lil Nas X. W spódnicach widziani byli również: aktor Billy Porter, gwiazda „Schitt’s Creek” Dan Levy, koszykarz Russell Westbrook i raper A$AP Rocky. To może oznaczać, że nowy trend w męskim casual suit został dostrzeżony przez znane marki modowe i zostanie spopularyzowany przez ulice.

Hollywood nie jest żadnym prekursorem tego trendu. Moda na męskie spódnice była widoczna już w latach 80. Nie jest to też żadna nowość, biorąc pod uwagę odległe czasy historyczne. Starożytni Grecy i Rzymianie nosili fustanelle na co dzień, dziś te plisowane spódnice są częścią oficjalnego stroju galowego dla Albańczyków i Greków (niektóre oddziały wojskowe). Do tej pory zwyczaj noszenia spódnic jest silnie obecny w Szkocji (kilt) oraz, oczywiście, w Azji, gdzie sarong, czyli rodzaj spódnicy upiętej z jednego płata tkaniny, noszony jest zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety.

Gwiazda piłki nożnej, David Beckham, został sfotografowany we wzorzystym sarongu w 1998 roku. Powiedział potem w wywiadzie: „To jedyna rzecz, której nigdy nie pożałowałem — wyglądałem świetnie i nadal mam zamiar go nosić”.
Lęk przed hejtem i agresją z powodu noszenia ubrań dedykowanych wyłącznie kobietom, może być dla większości przeciętnych mężczyzn zbyt trudny do przełamania, by zdecydować się wyjść tak ubranym na ulicę. Rewolucja w modzie musi poczekać.

Na zdjęciu: raper i producent muzyczny, prywatnie mąż Rihanny A$AP Rocky. Foto i źródło: JosiahW / BACKGRID

Shivam Bhardwaj powiedział, że noszenie spódnic staje się powoli coraz bardziej akceptowane społecznie. Ten bloger modowy, który obecnie posiada ponad 100 spódnic, wywodzi się z indyjskiej „niższej klasy średniej” i często był hejtowany za wybór stylu ubioru. Co ciekawe — jego zainteresowanie spódnicami pojawiło się przypadkowo, gdy kupił jedną dla koleżanki i opublikował w mediach społecznościowych film z jej mierzenia. „Ta spódnica dosłownie zmieniła moje życie i uczyniła lepszym człowiekiem. Myślałem, że nikt nigdy nie zaakceptuje moich spódnic, ale ludzie okazali się bardziej otwarci, niż mogłem przypuszczać” — mówił.

Na zdjęciu: Shivam Bhardwaj. Foto: Shivam Bhardwaj. Źródło: materiały archiwalne autora

W Polsce przez wieki noszono kontusze, które przypominają sarongi. Jak doszło do tego, że mężczyźni zaczęli nosić spodnie?
Przyczyną była rewolucja industrialna i rozwój przemysłu. Luźne części ubrań robotników w XIX wieku były często wciągane przez wirujące części maszyn, co prowadziło w tamtych czasach do przerażających wypadków przy pracy. Ludzie musieli zmienić i dostosować swoją garderobę do nowych warunków społecznych. Po pewnym czasie okazało się, że względy praktyczne (jak w przypadku jeansów) okazały się ważniejsze od stylu.
Moda niebinarna przebija się do świadomości społecznej bardzo wolno.
Dyktatura wąskich spodni trwa nieprzerwanie od ponad 150 lat.
Czy nowy trend noszenia spódnic przez mężczyzn przyjmie się również w Polsce? To ciekawe pytanie. Zachęcamy do dyskusji w komentarzach.


Zobacz także: Ktoś kiedyś powiedział, że w życiu są pewne tylko dwie rzeczy: śmierć i podatki. Chyba nie miał do końca racji. W życiu pewna jest tylko jedna rzecz: niedowierzanie. Paweł Bajew tworzy fotografie, które ogląda się z niedowierzaniem, graniczącym z podziwem i nieokreślonym niepokojem.

Na stronie głównej: Mark Bryan z Berlina. Foto: Mark Peckmezian/Instagram.com/mark_peckmezian

2 odpowiedzi na “Siwa broda i spódnica. Moda niebinarna”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Emoralni*