Lubię malować, lubię rysować, lubię tworzyć

Była grafikiem w Super expressie, rysowała dla Gazety Wyborczej, Twojego Stylu, Newsweeka. Malowała obrazy olejne, aż wymalowała Obraz Roku 2008. Lubi faktury, efekty, pociąga ją oszczędny minimalizm. Małgorzata Lazarek zajmuje się wieloma dziedzinami plastyki. To artystka o ustalonej renomie i imponującym dorobku twórczym. Ciesząca się zasłużonym uznaniem w kraju i zagranicą.
[Fotoreprodukcje: Małgorzata Lazarek źródło: archiwum prywatne]

MAŁGORZATA LAZAREK -- malarstwo
MAŁGORZATA LAZAREK
MAŁGORZATA LAZAREK:
MAŁGORZATA LAZAREK
MAŁGORZATA LAZAREK
MAŁGORZATA LAZAREK
MAŁGORZATA LAZAREK
MAŁGORZATA LAZAREK
MAŁGORZATA LAZAREK
MAŁGORZATA LAZAREK
MAŁGORZATA LAZAREK
previous arrow
next arrow

Małgorzata Lazarek to artystka świadoma swojego stylu i warsztatu. Jej styl oscyluje wokół ekspresjonizmu, symbolizmu i minimalizmu. Widać również odniesienia do tzw. prymitywizmu (sztuka naiwna). Obrazy Lazarek charakteryzują się deformacją przestrzeni i perspektywy lub jej brakiem, skrajnie subiektywnym punktem widzenia, prostą techniką oraz silnym przywiązaniem do szczegółu. Kolorystyka jest spójna, harmonijna i wyważona. Efektem odbioru jej prac jest psychologiczna podróż wgłąb ludzkiego umysłu.

Rysowałam zawsze, na czymkolwiek się dało. Bez znaczenia było to, czy rysowałam na papierze długopisem, na ścianie kredą czy szpikulcem na nowych meblach. Temat także był mało istotny. Mogły to być drzewa, domy, zwierzęta. Ważne było tylko samo tworzenie. W szkole podstawowej wykonywałam karykatury nauczycieli, co pozwoliło mi stać się osobą rozpoznawalną, a także atrakcyjną towarzysko. Bardzo mi się to podobało, a ponieważ rysowanie nie sprawiało mi kłopotów, więc wybór szkoły średniej i potem studiów był oczywisty.

Miałam dużo szczęścia,

będąc studentką wspaniałych osobowości artystycznych. To oni pozwalali mi się rozwijać w kierunku, który wybrałam.
Na początku był rysunek, potem malarstwo, które teraz współgra z rysunkiem, dzieląc i łącząc przestrzeń moich obrazów. Rysunek satyryczny zajmuje również istotne miejsce w mojej twórczości. To powrót do początku mojego tworzenia. To swoista gimnastyka dla umysłu. Lubię wymyślać prześmiewcze rysunki, zabawne historie. Rysunek satyryczny ma dla mnie także znaczenie terapeutyczne, tak dzisiaj niezbędne. Lubię malować, lubię rysować, lubię tworzyć.

Małgorzata Lazarek — absolwentka Krakowskiej ASP Wydział Grafiki w Katowicach. Akademia przyznała jej medal za całokształt twórczości. Zdobyła nagrodę główną na Biennale Rysunku Studenckiego. Pracowała jako nauczyciel w Liceum Plastycznym. Była grafikiem w Supr Expresie, rysowała dla wielu gazet i czasopism (Twój Styl, Gość Niedzielny, Super expres, Newsweek, Gazeta Wyborcza). Otrzymała wiele nagród w konkursach w Polsce i za granicą — jest dwunastokrotną laureatką Międzynarodowej Wystawy Rysunku Satyrycznego „SATYRYKON” w Legnicy, i wielu innych konkursach satyrycznych. Za ilustracje do wierszy Zbigniewa Herberta otrzymała drugą nagrodę, a jej obraz olejny był „Obrazem Roku 2008”, rok później inny zdobył wyróżnienie w konkursie ZPAP odział Katowice. W roku 2013 otrzymała Grand Prix Satyrykonu i Nagrodę „Piękniejsza Polska” — była jedyną wyróżnioną kobietą. Uprawia malarstwo, rysunek i ilustracje. Wystawia swoje prace w kraju i za granicą.
Więcej: Facebook

3 odpowiedzi na “Lubię malować, lubię rysować, lubię tworzyć”

  1. 1 skojarzenie to podobieństwo do rysunków naskalnych Aborygenów sprzed 2000 tys lat.

    2 skojarzenie to Jean-Michel Basquiat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Emoralni*