Na początku był korek

Recycling art, to doskonale znany trend wszystkim miłośnikom sztuki. Jest coś wspaniałego, nowoczesnego i wolnościowego w tworzeniu dzieł sztuki za pomocą otaczających nas przedmiotów, najczęściej przeznaczonych do utylizacji. Ale to oczywiście nie wszystko. Lynx Łobos jest artystą wszechstronnym, który doskonale opanował tajniki malarstwa i rysunku. Dlatego radzimy zapamiętać to nazwisko.
[Zdjęcia i grafiki: Lynx Łobos źródło: portfolio]

LYNX ŁOBOS
LYNX ŁOBOS
LYNX ŁOBOS
LYNX ŁOBOS
LYNX ŁOBOS — na początku był korek
LYNX ŁOBOS — na początku był korek
LYNX ŁOBOS — na początku był korek
LYNX ŁOBOS — na początku był korek
LYNX ŁOBOS
LYNX ŁOBOS
previous arrow
next arrow

Na początku był korek. Na wysypisku cywilizacji, wśród innych niepotrzebnych śmieci. Został zabrany, oczyszczony, osuszony, zaległ w szufladzie. Po pewnym czasie dane mu zostały gwoździkowe oczy do patrzenia i usta do uśmiechania. Ręce do przytulania. Zaczął cieszyć swego stwórcę, który w trosce o niego, przyodział go w skrawek tkaniny i czapeczkę nałożył.
Chociaż niewielki z ciebie stwór, raduje się serce moje żem cię uczynił. Odtąd Corksem zwać cię będę — ciebie i innych co przyjdą po tobie. Usłyszał 001 i stał się. Zajął godne miejsce na biurku przy monitorze. Czas mijał i samotność doskwierała mu zdeczka. Pewnego dnia dołączyli do niego 002 i 003. Razem stworzyli już wesołą gromadkę, która z czasem rozrosła się do kilkunastu corksów.
Następne pokolenie większe i liczniejsze już było — z półtora korka stworzone — w strój i detal bogatsze. Wojownicy, mędrcy, muzykanci, wędrowcy i inni wzbogacili nasze stado.
Czas mijał a corksy od marnego wzrostu jednego korka nawet do pięciokorkowych gigantów wzrastali. Część w drogę ruszyło i pod innymi sztandarami oko cieszy, lecz większość wspólnie ekipę mocną tworzy.
Tak głoszą legendy.

Epoka korka

Projekt Corks — Recycling Special Team wykluwał się stopniowo. Początkowo były to jedno, półtora korkowce, robione jako suweniry dla najbliższych i znajomych. Sympatia do korkoludów sprawiła, że gromadka która nie wywędrowała w świat zaczęła się powiększać. Powstały grupy tematyczne: muzykanci, siedmiu samurajów, wędrowcy, oraz niezrzeszeni. Recyclingowałem wszystko co miałem pod ręką — jakieś szmatki, skórki, blaszki, sprężynki itp. Winne korki w większości od znajomych pozyskiwałem, którzy uprzedzeni gromadzili je dla mnie. Stopniowo towarzystwo rozrosło się nie tylko ilościowo, ale i wzwyż. Początkowo figurki miały około osiem centymetrów wysokości, przystrojone raczej ubogo, rękoma operować nie mogły i nóg jako takich brak im było. Po pewnym czasie w wyniku ewolucji, nabrały wzrostu do czternastu centymetrów i wykształciły im się kończyny, które w dowolne strony wyginać się mogły. Tak nastała epoka corksa mobilnego — w szaty na wymiar skrojone, z akcesoriami wszelakimi, pozy różnorakie chętnie przyjmującego. Równolegle pojazdy rozmaite dla nich zmajstrowałem: auta, motocykle, katamaran, batyskaf… Z czasem postury konkretnej nabrali od osiemnastu do dwudziestu siedmiu centymetrów — przyodziewek strojniejszy detalami zdobny zyskali, przez co charakterni i znudzeni mieszkaniem na półce się stali. Tak więc w scenografiach i plenerach różnych pozować zaczęli i odnaleźli się w nich. Świata trochę poznawszy aspiracji do znaczniejszych ról i fabuły nabrali i zażądali: „ilustracja, komiks, animacja! Weź coś ogarnij Stwórco Nasz!”. Zakasawszy rękawy plany snuć zacząłem, wici rozpuściłem, szkice wstępne, przymiarki i próby poczynione zostały i tyle. Zostały. Obecnie mężnie prężą druciane muskuły jako figurki kolekcjonerskie czekając na Corksów Czas. Uniwersum corksów, to miejsce straszne i piękne zarazem — pełne stworów, potworów i person wszelakich pomiędzy dobrem i złem lewitujących. Marzących, kochających, tęskniących, nienawidzących, zakłamanych i negujących.
Corksland to nasz świat. W miniaturze.
Corks — Recycling Special Team.

Lynx Łobos — z wykształcenia plastyk, wystawiennik, ceramik. Z zamiłowania kreator światów. Wolnomyśliciel, wegetarianin, pacyfista. Uprawia malarstwo olejne, grafikę, ilustracje, komiks, satyrę, koncept art i recycling art. Czasami coś napisze, czasami coś powie. Mieszka w Milanówku. Chętnie podejmie się twórczej, satysfakcjonującej, dobrze płatnej pracy.
Więcej: Portfolio|Corks-Recycling-Special-Team

5 odpowiedzi na “Na początku był korek”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Emoralni*