Przed wiekami, to Kościół był najpotężniejszą organizacją świata. Później stała się nią instytucja monarchii, a następnie dyktatury państwa totalitarnych. Obecnie rolę najpotężniejszej organizacji świata pełni korporacja. Jak podaje Wharton School of Business, w naszych czasach korporacja jest wszechstronną, bogatą w informacje, doskonale zorganizowaną formą podmiotu gospodarczego. Każda korporacja ma tylko jeden cel — pomnażanie w nieskończoność swojego majątku.
Film dokumentalny Korporacja z 2003 roku, to pozycja obowiązkowa dla osób zainteresowanych poznaniem ukrytych praw rządzących współczesną ekonomią i gospodarką. Mimo, że od premiery filmu minęło ponad 14 lat, to jego tematyka staje się coraz bardziej aktualna. Wielkie biznesowe molochy o wielomiliardowych budżetach, takie jak Saudi Aramco z Arabii Saudyjskiej, czy Walmart ze Stanów Zjednoczonych, to organizacje posiadające więcej środków finansowych, niż budżety mnałych państw. Dlatego ich władza sięga niezwykle daleko. Istnieje ryzyko, że w niedalekiej przyszłości korporacje zaczną się ze sobą łączyć i powstaną organizacje tak potężne, że będą w stanie bezpośrednio ingerować w losy świata, a więc wpływać na losy całych społeczeństw i narodów. Czy to będzie wpływ pozytwny? Czy korporacje będą wywoływać i finansować wojny? Czy będą niszczyć ekosystem Ziemi? Czy będą wspierać dyktatury i reżimy totalitarne? Wszystko wskazuje na to, że tak.
Film dokumentalny „Korporacja” rozpoczyna się od niezwykłego szczegółu, pochodzącego z 14 poprawki Konstytucji USA: zgodnie z prawem konstytucyjnym, korporacje są postrzegane jako… jednostki. W związku z tym filmowiec Mark Achbar zadaje pytanie: jakiego rodzaju osobą byłaby korporacja? Dowody, według takich działaczy politycznych, jak Noam Chomsky i reżyser Michael Moore, oraz magnat dywanowy Ray Anderson, wskazują na to, że „korporacja” byłaby złym człowiekiem. Film ma na celu ujawnienie powiązań IBM z nazistami, oraz łamanie przez korporacje praw człowieka — Wikipedia.
KORPORACJA
Reżyseria: Mark Achbar, Jennifer Abbott
Producenci: Mark Achbar, Bart Simpson
Scenariusz: Mark Achbar, Joel Bakan, Harold Crooks
Premiera: 16 styczeń 2004 (Kanada)