Dwa myśliwce w przestworzach — animacja

Walka. Nieistotna jest jej skala ani ideologia, która za nią stoi; nieważne czy jest dwóch ludzi czy też milion. Zostają po niej jedynie blizny — krwawe ślady, ścieżki nienawiści. „Paths of Hate” to krótka opowieść o bestiach, które drzemią głęboko w ludzkich duszach i spychają je w otchłań ślepej nienawiści, furii i gniewu.


„Paths of Hate” pełen jest widowiskowych i atrakcyjnych plastycznie scen walk lotniczych. Swoją konstrukcją, specyficzną narracją a przede wszystkim nowatorską i dalece zaawansowaną technicznie stylizacją obrazu, bazującego na grafice 3D, przypomina wprawiony w ruch sensacyjny komiks.
Po rozmowie z Tomkiem Bagińskim — przyznaje Nenow — spróbowałem osadzić świat „Paths of Hate” w silnie stylizowanej plastycznie konwencji. W 2006 roku powstał pierwszy zwiastun będący jednocześnie testem technologii. Komiksowa stylizacja okazała się strzałem w dziesiątkę. Uznałem, że rysunkowa kreska idealnie pasuje do surrealistycznych scen pojedynku, jednocześnie dając filmowi świeżość i wyróżniając go na tle dziesiątek fotorealistycznych animacji 3D.
Zrobienie dziesięciominutowej animacji okazało się być dla mnie znacznie większym wyzwaniem niż początkowo sądziłem. Błyskawicznie zrealizowany zwiastun oraz mój poprzedni film, „Wielka Ucieczka”, dały mi złudne przekonanie, że film o dwóch samolotach w chmurach da się zrobić szybko i bezboleśnie, bez angażowania dużego zespołu ludzi. Myliłem się bardzo — tłumaczy reżyser — W trakcie realizacji filmu przeszedłem parę etapów w życiu. Nie udało mi się zakończyć pracy nad filmem za pierwszym podejściem. Dzięki złożonym warstwom mogliśmy później swobodnie manipulować całokształtem brzmienia na finalnym zgraniu. Naszym priorytetem w dźwięku — przybliża prace Jarosław Wójcik — było podkreślenie dynamiki i tempa obrazu oraz oddanie furii głównych bohaterów. Staraliśmy się również by dźwięk pomagał widzowi odnaleźć się w przestrzeni, w którą przenosi go bardzo szybko zmieniający się obraz
. — materiały prasowe Platige Image

PATHS OF HATE
Reżyseria: Damian Nenow
Scenariusz: Damian Nenow
Producent wykonawczy: Piotr Sikora, Jarosław Sawko, Tomek Bagiński
Producent: Marcin Kobylecki
Kierownik produkcji: Marta Staniszewska
Graficy 3D: Jarosław Handrysik, Jakub Jabłoński, Rafał Kidziński
Bartłomiej Kik, Bartosz Opatowiecki, Kamil Pohl, Krzysztof Rusinek
Łukasz Skurczyńśki, Marcin Stępień, Piotr Suchodolski, Dominik Wawrzyniak
Montaż: Damian Nenow
IT: Tomasz Kruszona, Piotr Getka, Łukasz Olewniczak
Muzyka: Jarosław Wójcik
Dźwięk: Genetix Studio, Maciej Tęgi
Producent dżwięku: Jarosław Wójcik
Wykonawcy: Jarosław Wójcik, Paweł Piechura, Ramez Nayyar
Wokal: Radosław Zander
Mix muzyki: Rafał Smoleń
Zgranie dźwięku Dolby digital EX: Tomasz Dukszta, C.A.S.
Maciej Tęgi, Jarosław Wójcik
Mastering Dolby: Tomasz Dukszta, C.A.S.
Kierownik studio 1 WFDIF: Wojciech Hamer

Damian Nenow — urodził się w 1983 roku w Bydgoszczy. Ukończył wydział animacji i efektów specjalnych w PWSFTViT w Łodzi. Z Platige Image związany od 2006 roku. Wyreżyserował trzy animowane filmy krótkometrażowe, z których każdy był dla niego ważnym krokiem. „The Aim” ( 2005 ), stworzony w szkole filmowej, był jego pierwszym nagrodzonym filmem. „Wielka ucieczka” (2006) została pokazana na międzynarodowych festiwalach. „Paths of Hate” ( 2010 ) to film, który przyniósł Damianowi miejsce wśród 10 animacji ubiegających się o nominację do Oscara oraz nagrody na międzynarodowych festiwalach m.in. Annecy, Comic-Con największym festiwalu świata komiksu i gier, czy Best of Show na SIGGRAPH w 2011 roku. Damian reżyseruje reklamy i bierze udział w realizacji projektów specjalnych. Wyreżyserował film „Miasto Ruin”, który był stereoskopową, cyfrową rekonstrukcją Warszawy zburzonej w trakcie II wojny światowej. Obraz zdobył prestiżową nagrodę Muse Award w 2011 roku. Obecnie Nenow pracuje nad swoim pierwszym pełnometrażowym filmem „Another Day of Life”, na podstawie książki Ryszarda Kapuścińskiego. Film będzie nowatorskim połączeniem animacji i dokumentu. Więcej: Platigeshorts.com|Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Emoralni*