ChatGPT. Boston Dynamics. Midjourney. Dominacja AI

Napisane przez człowieka.

ChatGPT już teraz jest wystarczająco inteligentny, aby zdać prestiżowy egzamin na poziomie magisterskim (choć nie ze szczególnie wysokimi ocenami) na Uniwersytecie w Minnesocie i kolejny egzamin w Wharton School of Business Uniwersytetu w Pennsylwanii (USA). Odkąd udostępniono go pod koniec listopada tego roku, chatGPT był używany do generowania oryginalnych esejów, opowiadań i tekstów piosenek. Przygotował streszczenia artykułów naukowych, które zmyliły kilku naukowców. Niektórzy dyrektorzy generalni używali go nawet do pisania e-maili lub sporządzania umów biznesowych

CzatGPT. Dominacja AI
Na zdjęciu: przykład obrazu wygenerowanego przez AI. Twórcą chataGPT jest OpenAI — amerykańskie laboratorium badawcze zajmujące się sztuczną inteligencją (AI), składające się z organizacji non-profit OpenAI Incorporated (OpenAI Inc.) i jej nastawionej na zysk spółki zależnej OpenAI Limited Partnership (OpenAI LP). Organizacja została założona w San Francisco w 2015 roku przez Elona Muska, Sama Altmana, Petera Thiela, Reida Hoffmana, Jessicę Livingston i innych, którzy wspólnie zadeklarowali 1 miliard dolarów. Musk zrezygnował z członkostwa w zarządzie w 2018 roku, ale pozostał darczyńcą. Microsoft zapewnił OpenAI LP inwestycję w wysokości 1 miliarda dolarów w 2019 r., a drugą wieloletnią inwestycję w styczniu 2023 r. o wartości 10 miliardów dolarów. Źródło: OpenAI materiały prasowe.

Szkoły publiczne w Nowym Jorku i Seattle już zabroniły uczniom i nauczycielom korzystania z chatGPT w sieciach i urządzeniach dystryktu. Tak wygląda sytuacja w Ameryce. A w Polsce? W naszym kraju również należy się spodziewać zakazu używania chatGPT w państwowych szkołach, wydanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. To byłby kolejny zakaz, ukrywający płyciznę intelektualną rządzących, ponieważ specjaliści IT i profesjonalni edukatorzy doskonale wiedzą, że chatGPT to nowe i znakomite narzędzie twórczego rozwoju.

W artykule Sztuczna inteligencja AI. U progu nowego świata pisaliśmy o tym, że już za 7 lat aplikacje ze sztuczną inteligencją będa pisać powieści lepsze od człowieka. Możliwości chataGPT to udowodniły. Został postawiony pierwszy krok na drodze tworzenia alternatywnej inteligencji. Tak naprawdę każdy z nas za kilka lat będzie używał kilka aplikacji AI na smartfonie, co umożliwi klikanie ze swoim telefonem jak z inną osobą i polecenie mu wykonania online wielu rzeczy np. zakupów albo wyszukania najlepszej w okolicy ekipy do remontu mieszkania.

CzatGPT. Dominacja AI
Na zdjęciu: przykład obrazów wygenerowanych przez AI ChromaScape, przeznaczonych do sprzedaży jako NFT na platformie OpenSea. Źródło: archiwum ChromaScape.

Artystom, zgromadzonym głównie wokół platformy Midjourney, aplikacje AI dadzą nowe, niewyobrażalne możliwości twórcze. Jedna osoba będzie w stanie przy pomocy komputerów nagrać film fabularny. Natomiast państwu i policji nowe narzędzia AI dadzą do ręki olbrzymie możliwości masowej inwigilacji, co aktualnie na masową skalę dzieje się w Chinach. Urzędnicy nie będą musieli żmudnie kontrolować podatków obywateli. Zajmą się tym aplikacje AI. Będą 24 godziny na dobę kontrolować cyfrowe transfery i profile online wszystkich obywateli. Między innymi dlatego rządy wszystkich rozwiniętych państw EU lansują przyspieszenie digitalizacji i wycofanie z obiegu gospodarczego gotówki.
I to raz na zawsze.
O nadchodzących czasach cyfrowego aksamitnego niewolnictwa pisał już dla nas Zbigniew Sajnóg. Cyfryzacja jest od dawna zaplanowana przez Komisję Europejską.

Zobacz także: Malarstwo współczesne. Inwestycja w sztukę.

Kto jest liderem w wyścigu firm technologicznych rozwijających systemy AI?
To Amerykanie i Chińczycy. Oprócz Open AI, bardzo prężnie działa Boston Dynamics, zajmująca się produkcją zaawansowanych robotów, oraz społeczność twórców i programistów skupiona wokół platformy Midjourney, służącej głównie do wykorzystania AI w grafice, filmie i fotografii.

Boston Dynamics z Massachusetts dokonał olbrzymiego postępu technologicznego w produkcji robotów do zastosowań przemysłowych i militarnych. „Spot”, czworonożny robot firmy Boston Dynamics, kosztuje 74 tys. USD. Według ekspertów humanoidalne roboty, jak np. „Atlas”, kosztują co najmniej 150 tys. USD. Od stworzenia mechanicznych policjantów, znanych choćby z filmu „Elizjum”, dzieli nas już tylko krok.
Wszystkim redaktorom przerażonym wizją utratą środków do życia, po wyeliminowaniu ich przez programy AI, radzimy, co następuje: adapt or die.

Zobacz także: Temat jest niezwykle nośny: pieniądze. „Jeden procent, który rządzi światem” — film dokumentalny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Emoralni*