BARAKA

Baraka to dokumentalny film bez narracji z 1992 roku — po raz pierwszy od dwudziestu lat sfilmowany na taśmie 70mm, w formacie Todd-AO — i po raz pierwszy skanowany do rozdzielczości 8K. Wymowa filmu jest bardzo humanistyczna. Reżyserem Baraka, jak i wcześniej prezentowanego przez Nas Samsara jest amerykański filmowiec i dokumentalista Ron Fricke.

Tematem filmu, kontynuowanym później w sequelu Samsara, jest współczesna ludzka technologia, fenomeny natury, niezwykłe zjawiska przyrodnicze. Film realizowano w ponad dwudziestu czterech krajach, na sześciu kontynentach, przez ponad czternaście miesięcy. Warto dodać, że słowo „baraka” w wielu językach, oznacza „błogość”. Roger Ebert dołączył Baraka do swojej listy „najwspanialszych filmów świata”.
Producent filmu — Mark Magidson, poproszony o opisanie tego filmu, mówił: Baraka pokazuje różnorodność, z jaką ludzie pojmują duchowość, religię, życie i śmierć. Naszym celem było pokazanie widzowi świata z innej, bardziej duchowej strony. Brak dialogów i komentarza był zamierzony — chcieliśmy pozostawić miejsce na własne przemyślenia, chcieliśmy by widz pozwolił się prowadziċ przez muzykę i obraz. Wszystko, co znalazło się w tym filmie, zostało pomyślane tak, aby pokazać wszelkie możliwe życiowe doświadczenia widziane z góry, całościowo.

BARAKA
reżyseria: Ron Fricke
produkcja: Mark Magidson
Muzyka: Michael Stearns, Dead Can Dance

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Emoralni*