Artysta ponadczasowy

Z dużą przyjemnością prezentujemy na Eprawdzie prace artysty, który jest niekwestionowanym autorytetem w swojej dziedzinie. Marius Zabinski urodził się w Warszawie i w latach 80. wyjechał do Paryża. Po osiągnięciu sukcesu na zachodzie Europy osiadł na stałe w Brukseli. Twórczość Mariusa Zabinskiego bywa przez francuskich krytyków sztuki utożsamiana z kubizmem, do którego artysta z biegiem czasu wprowadzał wiele innowacji.
[Fotoreprodukcje: Marius Zabinski źródło: archiwum artysty. All copyrights reserved]

MARIUS ZABINSKI — inwestycja w sztukę współczesną
Marius Zabinski to dzisiaj ceniony, renomowany artysta współczesny o międzynarodowym zasięgu.
MARIUS ZABINSKI — inwestycja w sztukę
MARIUS ZABINSKI — malarz współczesny odnoszący sukcesy
MARIUS ZABINSKI — ceniony polski artysta malarz
MARIUS ZABINSKI — dobry malarz współczesny
MARIUS ZABINSKI — ceniony polski malarz współczesny
MARIUS ZABINSKI — ceniony polski malarz współczesny
MARIUS ZABINSKI — znany artysta współczesny
MARIUS ZABINSKI — znani polscy malarze współcześni
MARIUS ZABINSKI — uznany artysta malarz
MARIUS ZABINSKI
Marius Zabinski
Marius Zabinski
Marius Zabinski
Marius Zabinski
MARIUS ZABINSKI
MARIUS ZABINSKI
MARIUS ZABINSKI
Marius Zabinski
MARIUS ZABINSKI
Marius Zabinski
MARIUS ZABINSKI
Marius Zabinski
MARIUS ZABINSKI
MARIUS ZABINSKI
MARIUS ZABINSKI
MARIUS ZABINSKI
previous arrow
next arrow

W 1981 roku przypadkowe spotkanie z paryskim kolekcjonerem i marchandem sztuki w Warszawie odmieniło jego życie na zawsze. Marius opuszcza komunistyczną Polskę i wyjeżdża do Paryża — ówczesnej mekki wszystkich artystów, gdzie postanawia rozwijać swoją artystyczną karierę. Zaczyna doskonalić swoje malarstwo fantastyczno-surrealistyczne. Z biegiem czasu jego styl przechodzi w hiperrealizm oraz trompe loeil — malarstwo iluzjonistyczne. Widać już wtedy pierwsze nawiązania do kubizmu.

Zobacz także: MARIUS ZABINSKI “Icon forever”, 100 x 100 cm, olej na płótnie — na sprzedaż

W martwych naturach z tego okresu stara się ukazać tylko jeden przedmiot, ale z różnych perspektyw. Gdy przychodzi moment znużenia realizmem, artysta zwraca się w stronę kubizmu. Jego malarstwo zmienia się — powstaje kubizm Mariusa Zabinskiego, który według krytyków wyróżnia się unikalnym charakterem. Dlaczego? Wielki talent artysty, maestria techniczna i umiejętność tworzenia błyskotliwych kompozycji, znajdujących uznanie odbiorców, sprawiają, że nie tyle chce się te płótna obejrzeć raz, ile chce się je smakować w skupieniu, posiadać je…

Innowacyjny styl Zabinskiego

Marius Zabinski to artysta nowoczesny i ponadczasowy, niebojący się eksperymentować. Dla osobistych potrzeb kompozycyjnych i ekspresyjnych otwiera kubizm na wiele własnych innowacji formalnych, które skrystalizują później jego unikalny styl. Wprowadza do kubizmu elementy realistyczne, zwraca uwagę na światło, które sto lat temu w kubizmie było niemal niewyrażane. Jego gamy kolorystyczne przechodzą metamorfozę — od monochromatycznych do mocnych, musujących barw. Powstaje sztuka pełna emocji, trudnych do osiągnięcia za pomocą kubistycznej geometrii. W twórczości malarskiej Mariusa istotną rolę odgrywa bogata warstwa symboliczna, wiele postaci czy detali w jego kompozycjach cechuje znaczenie ukryte. Artysta szerzej wypowiedział się na ten temat w wywiadzie dla Eprawdy (link poniżej). Od ponad 10 lat Mariusa fascynuje energia i jej potężne działanie. Poświęcił temu tematowi sporo cykli obrazów i cały czas podświadomie czerpie inspiracje z tajemniczych sił Natury. Często używa kompozycji „zawieszonych” w przestrzeni, gdzie pojawiają się formy piramidalne (jego nieodłączny symbol energii), oderwane od realistycznej perspektywy. Artysta lubi też zaszyfrowywać w pozornie banalnych kompozycjach jakiś symbol, który staje się widoczny i zrozumiały po dłuższej kontemplacji dzieła.

Zobacz także: Marius Zabinski picture show — video (Youtube)

W pracach Mariusa wytrawne oko uchwyci wiele wciągających znaczeniowo dualizmów, jednak wszyscy krytycy sztuki zgodnie podkreślają, że kubizm w jego wydaniu jest przystępny w odbiorze — czytelny nawet dla niewprawnych odbiorców, a to z powodu umiejętności tworzenia efektownych kompozycji.
Francuski krytyk sztuki z Rouge-ephemere pisze: kubistyczna dekompozycja jego motywów geometrycznych jest dość prosta, jednak sam rysunek jest bardzo szczegółowy i prezentuje najwyższą jakość. Również faktura jego obrazów i wykorzystanie kolorów oraz światła różnią się od kubizmu starych mistrzów, takich jak Picasso czy Braque. Odbiorca szybko zostaje urzeczony silnymi uczuciami, wyrażanymi w tych obrazach, poprzez delikatne pasaże kolorystyczne i kompozycyjne rytmy, które zapewnią mu intensywną i długotrwałą przyjemność.

Sukces i uznanie

Kariera artystyczna Mariusa Zabinskiego rozwija się nieprzerwanie od ponad 40 lat. Przełomowy okazuje się rok 2000, kiedy to artysta zostaje zaproszony do udziału w prestiżowym XXXIV Biennale Sztuki w Monte Carlo pod auspicjami księcia Pierre’a (jury konkursowe starannie wyselekcjonowało tylko 27 twórców z całego świata). W 2015 roku Zabinski otrzymuje Srebrny Medal na X Biennale Sztuki we Florencji. Od tego momentu drzwi prestiżowych europejskich i amerykańskich galerii sztuki stają dla niego otworem. W Paryżu jego obrazy wystawia m.in. Galerie Montmartre, znana z prezentowania prac takich sław, jak Dali czy Picasso.

Marius Zabinski -- inwestycja w sztukę
Na zdjęciu: Screenshot artykułu prasowego z dziennika Monaco Matin o wystawie Mariusa Zabinskiego w renomowanej galerii L’Entreport w Monte Carlo w 2013 r. Żródło: materiały prasowe

Sukcesy artystyczne i zamówienia kolekcjonerów z USA i Europy przekładają się oczywiście na ceny płócien Zabinskiego, które zależą od skomplikowania techniki malarskiej i formatu.
Cechą charakterystyczną tego malarstwa jest jego wielowarstwowość. Technika ta wymaga olbrzymiej precyzji i przede wszystkim czasu, ponieważ każdą warstwę farby należy pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Jeden obraz zawiera niezliczone i różnorodne efekty fakturowe — gładkie powierzchnie przeplatają się w chropowatymi, czasami przezroczystymi lub przenikają się z delikatnymi ornamentami geometrycznymi. Zabinski z benedyktyńską cierpliwością poświęca niezliczone godziny, by każdy detal obrazu był oddany z mistrzowską precyzją, dokładnie tak, jak podpowiada mu wyobraźnia.

Dzięki swojemu talentowi i warsztatowi, Marius Zabinski to dzisiaj ceniony, renomowany artysta współczesny o międzynarodowym zasięgu. Jest marką per se. Ma olbrzymie doświadczenie artystyczne, co pozwala mu tworzyć i utrzymywać się z powodzeniem na zachodnim rynku sztuki od ponad 40 lat. W Rosji i Chinach fani twórczości Zabinskiego zakładają fora dyskusyjne i fanpejdże. Renomowany producent profesjonalnych papierów fotograficznych, firma Canson, poprosiła Zabinskiego o bycie ambasadorem marki. Zainteresowanie malarstwem Zabinskiego rośnie również w Polsce, dlatego warto podkreślić, że obrazy tego cenionego w Europie artysty, to bez wątpienia dobra lokata kapitału.

Drugą wielką pasją Mariusa jest nurkowanie, które nazywa wejściem do innego świata. Artysta mówi z entuzjazmem, że podwodny świat oceanu jest niezbadany, panuje w nim nieważkość jak w przestrzeni kosmicznej. Nurkowanie pomaga w tworzeniu, ponieważ wprawia umysł w euforyczny stan medytacji. Można by powiedzieć, że Marius to człowiek, który pięknie żyje i płynnie funkcjonuje między tymi dwoma światami.

Zobacz także: MARIUS ZABINSKI “Icon forever”, 100 x 100 cm, olej na płótnie — na sprzedaż

Jeżeli jesteś zainteresowana/y zakupem obrazów Mariusa Zabinskiego na korzystnych warunkach, to prosimy o przesłanie wiadomości formularzem, która zostanie przekazana artyście.
Dziękujemy za zainteresowanie.

Marius Zabinski — urodzony w 1956 roku w Warszawie, artysta malarz o światowej renomie. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Artysta maluje i wystawia swoje obrazy z wielkim powodzeniem od ponad 35 lat na całym świecie m.in. w Paryżu gdzie współpracuje z czterema galeriami, oraz w USA, Japonii, Belgii, Singapurze, Honk-Kongu, Włoszech, Chinach, Pekinie, Monte Carlo, Luxemburgu i Danii. Bierze też udział w salonach sztuki, pokazując zarówno obrazy olejne jak i fotografie. W październiku 2015 roku otrzymał nagrodę w kategorii malarstwo na X Bienale Sztuki Współczesnej we Florencji. Artysta mieszka i pracuje w Brukseli. Więcej: Facebook | Ranker.com | Issuu.com | YouTube | Saatchiart.com

5 odpowiedzi na “Artysta ponadczasowy”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Emoralni*