Świat się skończył. Pogrzeb Mrożka

29 czerwca 1930 — Borzęcin. 15 sierpnia 2013- Nicea. 17 września 2013- Kraków. Nie wiem, ile osób zapamięta te niepozorne daty i miejscowości, wyrwane z kalendarza i atlasu świata. Sądzę, że poza garstką prawdziwych entuzjastów sztuki — niewiele. Może z innej strony — kpiarz, humorysta, rysownik, Stańczyk naszych czasów- już bardziej obrazuje twórcę. „Policja”, „Tango”, „Karnawał, czyli pierwsza żona Adama” – coraz cieplej. Mrożek. Msza żałobna odbędzie się dnia 17 września 2013 roku, godzina 13.00. w kościele Świętych Piotra i Pawła w Krakowie.
I tak też się stało. W wymienionym wyżej terminie, w wymienionym wyżej kościele, z pełnym ceremoniałem, został pochowany Sławomir Mrożek. Pisarz. W tym dniu padał deszcz.
W uroczystości pogrzebowej brały udział władze, twórcy, aktorzy, hierarchowie i cała Polska. Pięknie zaśpiewał chór. Były łzy i przemowy, chwile wzruszenia. Urna z prochami została pochowana w Panteonie Narodowym. To, ile ze wspomnianych dat i faktów zapamiętamy, zależy tylko od nas. Ważne, by była w tym wartość, która nie ma miary.
Dziś jest dzień 27 września 2013 roku.

Dwie osoby pojmują tę samą sytuację tak różnie, aż nasuwa się wątpliwość, czy to istotnie ta sama sytuacja. Mnie, jednej i tej samej osobie, zdarza się pojmować jedną i tę samą sytuację tak różnie, aż nasuwa się pytanie, czy chodzi o tę samą osobę. — Sławomir Mrożek
 

Andrzej Syska Szafrański — artysta malarz. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków w Warszawie. Jedyny w powojennej Polsce twórca panoram. Autor dwunastometrowego obrazu “Panorama Świętokrzyska”, ukazująca wydarzenia związane z pobytem Marszałka Józefa Piłsudskiego w Kielcach w 1914 roku. Panorama była prezentowana w oddziale Panoramy Racławickiej w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, oraz w Muzeum Historii Kielc. Jego pasją jest pisarstwo. Autor książek “Żółta czapka”, „Tango z rudzielcem”. „Złodziej snów”, a także sztuki teatralnej „Bal samobójców”. Prowadzi bloga, w którym zamieszcza krótkie opowiadania i dorobek malarski. Więcej: blog

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Emoralni*