Największy celebryta światowej sztuki

Naraził się komunistycznym władzom, nazywając chińskich przywódców „gangsterami”. Od tego czasu jego życie stanowi pasmo niekończących się problemów osobistych i sukcesów. Ai Weiwei był pobity i aresztowany na ponad dwa miesiące. W sierpniu 2007 na rok przed ceremonią otwarcia igrzysk olimpijskich w Pekinie zarzucił Stevenowi Spielbergowi i Zhang Yimou, że nie sprostali oczekiwaniom, jakie stawia się przed artystami, mówiąc: to obrzydliwe. Nie szanuję nikogo, kto bez wstydu nadużywa swojej pozycji, przymykając oko na kwestie etyczne.

Ai weiwei
Ai Weiwei
Ai Weiwei
Ai Weiwei
Ai Weiwei
Ai Weiwei
Ai Weiwei
Ai Weiwei
Ai Weiwei
previous arrow
next arrow

Ai Weiwei tworzy wysmakowaną intelektualnie sztukę konceptualną. Jedną z najbardziej znanych prac artysty jest instalacja „Sunflowe seeds”, przygotowywana przez pięć lat i składająca się z ponad stu milionów ręcznie robionych i malowanych porcelanowych „ziaren” słonecznika. Zostały one wyprodukowane przez ponad 1600 mieszkańców słynącego z produkcji porcelany miasta Jingdezhen. Ziarna rozsypano na 3400 metrach kwadratowych hali turbin w renomowanym, londyńskim Tate Modern w październiku 2010 roku. Zgodnie ze słowami autora, spacer po powierzchni ziaren symbolizuje doświadczenie konglomeratu masowej konsumpcji, wielkiego przemysłu i domowej produkcji, jaką charakteryzują się dzisiejsze Chiny.

Ai Weiwei cieszy się na Zachodzie, a zwłaszcza w Niemczech popularnością graniczącą z kultem. Kiedy upuścił na podłogę rytualne naczynie z dynastii Han, by stworzyć dzieło sztuki pod tytułem „Dropping a Han Dynasty Urn”, stał się artystą o międzynarodowej sławie. Niektórzy krytycy są zdania, że niszcząc bezpowrotnie niepowtarzalny zabytek, Ai Weiwei posunął się za daleko, i że jego akcja była świadomą prowokacją obliczoną na zwrócenie na siebie uwagi, podobnie jak namalowanie 11 lat później logo Coca-Coli na neolitycznej wazie.
To człowiek, który świetnie wykorzystuje swoją obecność na Zachodzie. W Berlinie zrobił sobie zdjęcie z Nadją Tołokonnikową z Pussy Riot. W Londynie poszedł do ambasady Ekwadoru, w której ukrywał się Julian Assange, i zrobił sobie z nim selfie.

W 2019 roku opuścił Niemcy i wyjechał do Wielkiej Brytanii. W Londynie można obejrzeć m.in. „Straight, 2009-12”, ważące 90 ton rozprostowane i pieczołowicie ułożone stalowe pręty. Pochodzą z budowli zniszczonych w trzęsieniu ziemi w Syczuanie, gdzie tysiące dzieci zginęły w ruinach niedbale zbudowanych szkół (budynki rządowe ocalały nienaruszone). Ai przywiózł też wykonane z marmuru repliki kamer — podobnych do tych, jakie policja umieściła przed jego domem, oraz repliki waz z okresu Han, pomalowane na jaskrawe kolory. Nową pracą była „Puzzle wolności słowa” — porcelanowa mapa Chin z tradycyjnych wisiorków. Zamiast nazwisk Ai umieścił na nich hasło „Wolność słowa”.

Ai Weiwei — chiński artysta, architekt i aktywista polityczny, otwarcie krytykujący chiński rząd za łamanie praw człowieka i korupcję. Współtwórca chińskiego Stadionu Narodowego w Pekinie. Był zaangażowany w ujawnienie szeregu nadużyć przy budowie szkół, które zawaliły się podczas trzęsienia ziemi w prowincji Syczuan w 2008 roku. Aresztowany w 2011 i więziony bez dowodów przez 81 dni. W 2015 wyjechał do Niemiec, a następnie do Wielkiej Brytanii, wraz ze swoją rodziną. Artysta tworzy głównie instalacje i rzeźby, wykorzystując w swoich pracach tradycyjną chińską sztukę. Ai Weiwei został uhonorowany wieloma nagrodami, m.in. Art Award (CCAA) w 2014 w Szanghaju. Dzieła Ai Weiweia wystawiane były między innymi na 48. Biennale w Wenecji (1999), 1. Triennale w Guangzhou (2002), „Zones of Contact: 2006 Biennale of Sydney”, czy „Documenta 12” w Kassel (2007).

2 odpowiedzi na “Największy celebryta światowej sztuki”

  1. Sunflower seeds to metafora Chin, dlatego władze tak nienawidzą tego smiałego artysty.

    Jesteś mały, jesteś nikim, jesteś mikroskopijnym trybikiem w państwowej, partyjnej machinie

    Jesteś pyłem, ziarnkiem slonecznika na podłodze

    Tylko partia jest wielka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Emoralni*