Współczesny polski muzyk i kompozytor

Mamy przyjemność przedstawić sylwetkę i próbkę twórczości kolejnego współczesnego polskiego muzyka i kompozytora. Paweł Mykietyn w 1990 roku zdobył II nagrodę na Konkursie Kompozytorskim im. Andrzeja Krzanowskiego. Jego utwór „3 for 13” dla 13 wykonawców (1994), napisany na zamówienie Polskiego Radia, zajął pierwszą lokatę w kategorii twórczości kompozytorów młodych na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO w Paryżu (1995). Artysta komponuje na zamówienie wielu festiwali i instytucji.

W 1996 roku Epifora na fortepian i taśmę (1996), napisana również na zamówienie Polskiego Radia, zajęła I miejsce w kategorii utworów kompozytorów młodych na IV Międzynarodowej Trybunie Muzyki Elektroakustycznej UNESCO w Amsterdamie, oraz znalazła się w grupie kompozycji rekomendowanych w kategorii ogólnej. W 2000 roku został laureatem Paszportu „Polityki”.

Utwór skomponowany do spektaklu „Poskromienie Złośnicy” W.Szekspira w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego z płyty „Mykietyn. Muzyka. Teatr”.

Paweł Mykietyn (ur. 20 maja 1971 w Oławie) — polski kompozytor i klarnecista. Studia kompozytorskie w klasie prof. Włodzimierza Kotońskiego w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie ukończył w 1996 roku. Komponuje muzykę dla teatru, współpracując z takimi reżyserami jak Krzysztof Warlikowski czy Grzegorz Jarzyna. Jest też twórcą muzyki filmowej, między innymi do filmu Solidarność, Solidarność…, Ono, 33 sceny z życia Małgorzaty Szumowskiej, Tatarak (film) Andrzeja Wajdy czy Essential Killing Jerzego Skolimowskiego. Otrzymał dwie Polskie Nagrody Filmowe (na cztery nominacje) oraz cztery nagrody na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za najlepszą muzykę.W czerwcu 2008 roku za swoją II Symfonię otrzymał jako pierwszy Nagrodę Mediów Publicznych Opus w dziedzinie muzyki poważnej. Jury jednogłośnie wyłoniło zwycięzcę, określając kompozycję Mykietyna jako dzieło będące godną kontynuacją dzieł Witolda Lutosławskiego i otwierające polską muzykę na XXI w. W tym samym roku, na festiwalu Wratislavia Cantans odbyła się premiera „Pasji według św. Marka”. Jego kolejnym dziełem będzie opera, zamówiona przez Operę Wrocławską — druga już w dorobku tego kompozytora; pierwszą był „Ignorant i szaleniec” którego premiera odbyła się w 2001 roku w Teatrze Wielkim — Operze Narodowej. Od 2008 roku jest dyrektorem muzycznym Nowego Teatru w Warszawie. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2011). W 2012 roku otrzymał nagrodę Prix France Musique Sacem 2012 za muzykę do filmu Essential Killing Jerzego Skolimowskieg. Więcej: Facebook
Foto: Albert Zawada

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Emoralni*